eski datça'nın ritmi

Ağustos’ta Eski Datça’nın Ritmi

eski datça çarşı sokak

Eski Datça’nın en ilgi çeken yerlerinden Çarşı Caddesi, hediyelik eşya, giysiler satan mekanlar turistlerin sıkça uğradığı yerler. Turizm mevsimi de olsa sabahları böyle sessiz ve huzurlu.

eski datça gezisi

Eski yapılardan restore edilip dükkan veya konaklama amaçlı kullanılan birçok yapı var.

eski datça çarşısı

Eski Datça’da Yağhane Pansiyon ile Alamango Evi arasında meydanlık bir yer vardı, 2017 yılında başlayan inşaatla buraya büyük bir yapı kompleksi yapıldı, bitmiş halini ben de ilk kez görüyorum. Çarşı olarak tasarlanan yapıların ortasında bir avlu var, şimdi Yağhane Butik Otel’in meyhane olarak işlettiği bir yer. Çevresi dükkanlarla çevrili olacak, üst katlarda Yağhane Butik Otel odaları bulunuyor. Eski bir yağaneden restore edilen yapı arkada kalmış.

eski datça'da akşam

9 Ağustos Salı günü akşamı ” Eski Datça’nın Ritmi ” etkinliği için tekrar geldim. Çarşı caddesindeki bu etkinlik caddedeki esnaflarca düzenlendi. Hurma Sokak’tan başlayarak çekimlere başladım, Eski Datça bir gün önceki gibi kalabalıktı.

eski datça Astrantia Galeri

Astrantia Galeri’nin işletmecisi Sena Pir’i geçmiş yıllardan tanıyorum, bir ara Reşadiye Ağa Konağı’nı işletmişti. Sanatla iç içe, faal bir kişi, Eski Datça ve Datçamız için güzel çalışmalar yapacağını biliyorum. Astrantia güzelliği simgeliyen bir çiçek adı imiş, Sena hanım aynı zamanda Eski Datça sakinlerinden, sanatla anılan, yerel dokuları korunan bir Eski Datça için çalışacaklar. Astrantia’da Datça’da yaşayan sanatçıların el emeği, otantik, özgün çalışmaları sergileniyor, eski bir yağaneden Pir ailesi tarafından restore edilen sergi salonunda yine Datçalı sanatçıların sanatsal çalışmaları sergilenmekte.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir