eski datça kahvesi

Eski Datça’nın Renkleri

eski datça can yücel evi

Can Yücel’in yaşadığı evin kapısı biraz ileride aslında, zaman zaman Güler Yücel’i ziyaretimizde o kapıdan gireriz, bu kapı Can Evi denilen Can Yücel kütüphanesine açılan kapı, Can Yücel’in ölüm yıldönümü olan 12 Ağustos’ta ziyarete açılırdı. Son iki senedir Can Yücel’in Anıt Mezarının kırılması üzerine yapılamadı, bu yıl mezar anıtı Can Taşı Heykeltraş Mehmet Aksoy tarafından yeniden yapılarak yerine konuldu, bu 12 Ağustos’ta durum nasıl olur bilemiyorum. Gelenler Can Evi ile ilgili yanlış bilgi sahibi olarak geliyorlar, açık olmamasına şaşırıyorlar. Burası zaten yıllardır kapalı olur, Can Yücel’in ölüm yıldönümü 12 ağustos’ta veya araştırma yapanlar için açılır. Can Yücel’in evini görmek için gelenler bu kapıda hatıra fotoğrafı çektirip Eski Datça sokaklarını gezmeye devam ederler.

can evi

Can Evi denilen Can Yücel kütüphanesinin içinden görünüm, kitaplar, şaire ait eşyalar yer alıyor.

can evinin bahçesindeki şiir yazılı mermer taş

Can Evi’nin bahçesindeki mermer taş.

eski datça can yücel evinde ziyaretçiler

Bahçenin diğer tarafında Can Yücel’in yaşadığı ev bulunuyor, CanYücel’in eşi  Güler Yücel bu evde yaşamını sürdürüyor, aslı bozulmamış, bakımı yapılarak kullanılan eski bir yapı. Eski Datça evlerinin ve Arnavut kaldırımlı caddelerinin özenle korunması Yücel ailesi için oldukça önemli. Bir röportajında ” Can tipik beklentileri olan bir koca değildi; ben de beklentileri olan bir kadın değildim. Günlük yaşam değerleri bizim için önemli değildi. Hiç arabam olmadı , hiç kaloriferli evde oturmadık. Hep doğanın içinde yaşamayı istedik. Doğanın bir parçası olduğuma inanıyorum , öyle yaşamak istiyorum.  Kültür sadece insanlarla gelmiyor toprağı bilmek de bir kültürdür.Yerelliğin zenginliğini kavramak lazım. Biz buraya sömürgeci gibi gelmedik, Datçalılarla birlikte yaşamaya geldik. Kültürün sadece aydınlarda olmadığını biliyoruz.” dediğinde oradaydım.

eski datça güler yücel ile röportaj

Tabii şimdi Eski Datça Yücel Ailesinin büyük bir heyacanla geldiği o günlerden  çok uzakta, yeni gelenler genellikle farklı düşünen insanlar, yapılaşma da hızla artı. Horozların öttüğü, köpeklerin havladığı o köy yeri şimdi binlerce insanın ziyaret ettiği turistik bir yer. Zaman zaman  eve gelen çekim ekipleri, basın mensupları Güler Yücel ile röportaj yaparlar.

eski daça güler yücel atölyesi

Güler Yücel’in atölyesinin duvarlarında kendi çalışmaları, sanat galerisini gezer gibi olursunuz. Bu odaya ışık tepeden geliyor, içeride çok özel bir ışık oluyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir