19 mayıs

Datça’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

Bir 19 Mayıs’ı daha geride bıraktık. Öğrenci olarak yaşadığım 19 Mayıslar anılarımda bütün sıcaklığıyla durmakta. Aylar öncesinden başlayan çalışmalar, güneşin altında geçen saatler. O günlerce süren emeklerin 10 dakikalık bir gösteriyle sonlanması, gurur ve coşkuyla, yüreklerimiz hızla atarak yürüdüğümüz anlar. Hepsi mazide kaldı, şimdi gençlerimizi izlemek için tören alanlarına geliyoruz. Öğretmen olarak geçirdiğim 19 mayıslar yine bir başka, resim öğretmeni olarak o yıllarda bizlere çok büyük bir görev düşerdi, bunu zevkle yapardım. Herkes gezip tozarken uzun bezlere yazılar yazar, panolar yapardık. O gün geldiğinde bütün öğrenciler, öğretmenler, veliler heyacan içinde gösteri anını beklerdi. Yapılacak küçük bir hata aylar süren bir çabanın üzerine düşen bir gölge olurdu çünkü ama çoğu kez herşey yolunda giderdi. Öğretmeni, öğrencisi o anlarda büyük bir heyacanla, coşkuyla en iyisini yapmaya çalışırdı. Veliler için de gurur veren anlardı, çocuğunu izlerken bir zamanlar ufacıktı gibisinden kısa bir şerit geçiverir gözlerinin önünden. Şimdi o çocuk bir delikanlı, bir genç kız olmuş, Atatürk’ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği gençlerden birisi olarak karşımızda durmaktadır.
Gösteriler bir tema içinde sıralanırdı, ülkemizin işgali, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, kurtuluş mücadelesi, en son düşmanın ülkemizden kovulması şeklinde. Tabii her yıl bu yaşananların hatırlatılmasından hoşnut olmayanlar da vardır ( Bu yenilgiyi yaşamış devletler gibi ). Birkaç senedir 19 Mayıs Datça’mızda Cumhuriyet Meydanı’nda kutlanıyor, çelenk sunma töreninin ardından bayram kutlama programı yaşama geçiriliyor. Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, öğrencilerin okuduğu şiirler, ödül töreni, resmi geçit şeklinde. Yine öyle bir 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı yaşadık. Tabii gençleri görmek, mesajları dinlemek, bayramımıza sahip çıkmak burada bulunmak için yeterli oluyor.

datça'da 19 mayıs törenleri

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği 09.30 da Atatürk Anıtı’na çelenk sunma ile başladı. Gençlik Hizmetleri Spor Müdürlüğü Çelengi İlçe Milli Eğitim Müdürü Fedai Akın ve iki öğrenci eşliğinde Atatürk Anıtı’na sunuldu. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılarak İstiklal Marşımız söylendi.

datça atatürk anıtı

Vatan Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi çelenkleri de partililer tarafından Atatürk anıtına sunularak saygı duruşunda bulunuldu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama programı saat 10.00 da başladı. Okul bandosu eşliğinde öğrencilerin Cumhuriyet Meydanı’na gelişleri vatandaşlarda bir heyacan yarattı. Öğrencilerin Atatürk Caddesinden meydana gelişlerini çok sayıda kişi izleyerek alkışladı.

Ülkemizin gelecekte refahı, kültürü yüksek, medeni ülkeler içersinde yer alması gençlerimizle olacak. Bunun için araştıran, okuyan, yorumlayan, karar verebilen gençlere ihtiyacımız var. Bilimsel düşünen, ilkeleri, idealleri olan onurlu bireyler yetiştirmek önemli olan. Bilgi her zaman verilir, alınır, sonu da olmayan bir şey. Vicdanlı, yüreğinde sevgi taşıyan bireyler yetiştirebiliyor muyuz ben ona bakarım. İnsan sevgisi demiyeceğim, sadece sevgi. Yaşamı var eden, çevremizi saran her şeye karşı bir sevgi ve saygı beslemeliyiz.

Okullar ( Lise Düzeyinde ) Bando eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na gelerek yerlerini aldılar. O sırada vatandaşlar da Cumhuriyet Meydanı’nın çevresini sarmışlardı. Bandoyu ilgiyle izlediler. Tabii bu anlarda cep telefonlarıyla kayıt yapan birçok kişi oluyor, bunların bazıları için o an kimse umurlarında olmuyor maalesef. Arkamda, önünde kim var önemi yok, bazıları meydanın ortasında elinde fotoğraf makinası veya cep telefonu, bu yüzden çoğu zaman görüntüleri kaçırıyoruz. Gençlere birçok alanda olumlu örnek olmamız gerekiyor, saygı, sevgi olmadan birlik olamayız. Bir de saygı duruşu ve istiklal Marşımızın söylendiği anlarda herkesin daha duyarlı olmasını arzu ediyoruz. O anlarda elinde fotoğraf makinası umursuzca dolaşan kişiler hoş olmuyor.

Gençlerimiz pırıl pırıl, güzel bir geleceği hak ediyorlar. Onlara hak ettikleri değeri, imkanları verirsek yapamayacakları şeyler yok. Ama maalesef nice zeki gencimizin yurt dışında kendilerine bir gelecek aradığını görüyorum. Nitelikli insanlarını kaybeden bir ülkenin geleceği de olmaz.

Sayfalar: 1 2 3

Bir yorum

  1. Muzaffer bey hikayesiyle birlikte haberiniz ve tüm fotoğraflar yine her zaman olduğu gibi çok güzel ne diyeyim, size minnettarız. Ellerinize, emeklerinize sağlık diyor, teşekkürlerimizi sunuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir