Datça’da, Renkli, Duygulu Geceler Başladı

8-Altin-badem-ilk-gun-10

Sunucu Ahu Sungur, Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Datça havası hakkında, İklim tam insan boyunda, Tarihçi Strabon’un da Tanrı’nın uzun ömürlü osunlar diye gönderdiğini söylediği Datça’dan herkese Merhaba diyerek gecenin programını açtı. Ardından Ulu Önder Atatürk ve Aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılıp İstiklal marşımız söylendi.

8-Altin-badem-ilk-gun-11

Datça Belediye Başkanı Şener Tokcan 8.sini gerçekleştirdiğimiz Altın Badem Sinema festivalinde nice büyük sanatçıları ağırladık, halkımız heyacanımıza ortak olarak festivali daha yükseklere taşıdı diyerek bu yıl verilecek ödülleri sıraladı, her yıl aramızda görneye alıştığımız Erol Günaydın’ın eksikliğini hissettiklerini belirtti. Konuşmasının devamında Uzun zaman Datça’da yaşayan ve aramızdan zamansız ayrılan Oksal Pekmezoğlu’nu da anarak “Değerli sanatçı dostlarımız, Datçamız sizlerle daha bir güzel oluyor, daha bir anlam kazanıyor, festivalimize katılan tüm sanatçılarımıza, jüri üyelerine, Turizm ve Kültür bakanlığımıza, Sinema Genel Müdürlüğüne, Datça Kaymakamlığına, organizasyona destek ve emek veren tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ediyor herkese keyifli bir festival diliyorum” dedi.

8-Altin-badem-ilk-gun-12

Gecenin bu bölümünde gecenin sunucusu Ahu Sungur  Gani Müjdeyi ve emek ödülünü takdim etmek üzere öğrencisi Burak Alkaş’ı sahneye davet etti. Burak Alkaş sahneye gelerek çok kısa bir konuşma hazırladım derken upuzun rulo halindeki kağıt açılıverdi. Burak Alkaş konuşmasında” sinemaların yakıldığı, tiyatroların kapandığı, mizah yapmanın her geçen gün daha da zorlaştığı ülkemde sanat yapan herkesin ellerinden öpüyorum.” dedi . Ödülü verirken de ” Gençlere verdiği bu emekten dolayı, onların her zaman arkasında olan, hatalarına karşın onları her zaman destekleyen Gani Müjde’ye çok teşekkür ediyor ve ödülünü veriyorum” dedi.

Gani Müjde” Hayatımda mesleğim adına aldığım en değerli hediyelerden biri bu. Ben yıllardır Datça’ya gelir giderim,benim için çok özel bir yerdir, bu güzel ödülü bundan sonra da hayatım boyunca haketmeye çalışacağım, herkese teşekkür ediyorum” diyerek yıllar önce ( 30 yıl) Datça’da yaşadığı bir anısını anlattı.

8-Altin-badem-ilk-gun-13

Zuhal Yalçın, Ümit Kantarcılar, Suat Sungur sahneye gelerek onunla ilgili anılarını ve düşüncelerini anlattılar. Zuhal Yalçın konuşmasında “Ülkemizde sanatın değer görmediği bir zamanda bizleri unutmadığınız için, sanata verdiğiniz destek için çok teşekkür ediyorum” dedi. Arkadaşları ” o bir tükenmez kalem, gani bir yüreği var, içimdeki rengi keşfetti gibi sözcükler kullanarak onun yaratıcı, ve insanı seven yönünü belirttiler.

8-Altin-badem-ilk-gun-14

 

8-Altin-badem-ilk-gun-15

Unutulmayacaklar, birkaç yıl içinde ve yakın zamanlarda kaybettiğimiz sanatçılar perdeye yansıdı, hızla geçtiği için bir kısmını çekemedim, izlerken yakın zamanlarda ne kadar çok sanatçı kaybetmişiz dedim.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

3 yorum

  1. Hocam Binlerce teşekürler. Bu güzel ve duygulu ortamda bulunamadık ama sayende oradaymışız gibi izledik duygulandık o anları yaşar gibi olduk paylaştığın için binlerce teşekürler.Datçamıza hayırlı olsun inşallah çok daha güzel günlerde güzel insanlar koca çınarlar gelirler.Selamlar sevgiler.

  2. Merhaba! Datça Detay’a teşekkürler.EMEL SAYIN’sız DATÇA BADEM FESTİVALİ düşünülmemeli,DATÇA=EMEL SAYIN demektir.Çok özdeşleşen sanatçımız.Saygılarımızla,…….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir