Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivali Belgin Doruk Gecesi

Datça Altın Badem sinema ve Kültür Festivalinin ikinci gecesinde yine anfi tiyatro doluydu. Gecenin onur konuğu Belgin Doruk’tu, onun adına onur ödülünü oğlu Aydın Birsen Türkan Şoray’ın elinden aldı. yine duygu dolu anlar yaşandı.

datça altın badem sinema ve kültür festivali Belgin Doruk gecesi

İkinci gece  kulis röportajlarıyla başladı, İlk röportaj Altan Günbay’la yapıldı, soruları Cansın Özyosun sordu. Datça’nın havasının sağlıklı olduğundan, insanların burada uzun yaşadığından bahsedildi. Altan Günbay Belgin Doruk için sinemamamızın hanımefendisiydi, saygılı işinde ciddi iyi bir oyuncuydu, Allah Rahmet eylesin dedi. Genç sanatçılar için de “kalıcı oynasınlar, gelip geçici olmasınlar. Dizi devam ederken onları herkes tanıyor dizi bitince unutuluyorlar. Biz yeşilçam sanatçıları hala hatırlanıyoruz, çünkü zor şartlarda en iyisini yapmaya çalışıyorduk. Şimdi nasıl bir oyun çıkarırım değil ne kadar alırım deniyor” diyerek eleştirisini yaptı.

Diğer röportaj yapılan sanatçı Mustafa Alabora’ydı. Datça’ya 4. festivale 3. gelişi, Datça Festivali için ne düşünüyorsunuz sorusuna, ” Birçok festivale giderim ama buradaki ağırlamayı hiç bir yerde görmedim.”dedi. Cansın Özyosun peki Datça’da unutamadığınız bir yer, anınız var mı ? diye sorunca Mustafa Alabora” Geçen sene Tunç Başaran’a ödül verirken şiire benzer bir şey yazmıştım, söyle; Datça deyince aklıma bal, balık, badem, gelir – Datça deyince aklıma Hipokrat gelir – Datça deyince aklıma Can Yücel gelir ” dedi.

Daha sonra perdede ilk gecenin özet görüntülerini izledik.

altin-badem-ikinci-gece-3

Sunucu Özge Özberk ” Herkese iyi akşamlar 8. Datça Altın Badem Sinema ve Kültür Festivaline hoş geldiniz. Güzel Datça’nın bu güzel akşamında sizlerle birlikte olduğumuz için çok mutluyuz. Şu an denizin hemen yanındayız ve belki de dünyanın en güzel havasını hep birlikte soluyoruz. ” dedi. Daha sonra sinemamızın ustalarına merhaba demek istermisiniz diyerek konuk sanatçıların isimlerini okumaya başladı, sanatçılar ayağa kalkarak halkı selamladılar. Sanatçılar halk tarafından coşkuyla alkışlandı, Hakan Günbay, Nuri Alço, Yusuf Sezgin, Şemşi İnkaya, Yılmaz Köksal, Suna Selen, Ahu Sungur, Mustafa Alabora  Cansın Özyosun, Ziya Öztan, Belgin Doruk’u temsilen Aydın Birsen.

suzan avcı

Gecenin Sinema Emek Ödülü Suzan Avcı’nındı, Özge Özberk onun oynadığı kötü kadın rollerine aldanmayın, rolünün hakkını sonuna kadar veren büyük bir aktrist, altın kalpli bir yıldız o” diyerek perdeye Suzan Avcı’nın oynadığı filmlerden görüntüler geldi. Daha sonra rahatsızlanıp Datça’ya gelemeyen Suzan Avcı Datçalılara seslendi.

altin-badem-ikinci-gece-4

Nuri Alço Suzan Avcı ile ilgili konuşmasında ” önce anons edilirken şaşırdım; dişi vamp falan deyince, tabii ki Suzan abla benim dişi versiyonumdur. Ben ne kadar kötüysem o da filmlerde aynı şekilde kötü, fakat yüreği çok güzel bir insan, ailece sinemaya gönül vermiş insanlar, böyle bir ödülü kendilerine vermek benim için onur verici birşey, beraber gelecektik buraya ne yazık ki geleceği gün ayağı kayarak düştü, kaburgası kırıldı ondan dolayı gelemedi, size sevgi ve selamlarını getirdim.” dedi.

altin-badem-ikinci-gece-5

Sinemada 50. yılını doldurmuş sanatçılara plaketleri verilmek üzere Yusuf Sezgin, Yılmaz Köksal ve Şemşi İnkaya sahneye davet edildi. Sunucu Özge Özberk ben müsaade ederseniz Yusuf Sezgin’e bir soru sormak istiyorum, diyerek bir projede beraber oynadıklarını, onu burada görünce heyacanladndığını söyledi. Tekrar hayata gelseniz yine sinema dermiydiniz? sorusuna Yusuf Sezgin; “Sinemacı olurdum çünkü 50 yılımı verdim, çok mutluyum, ilk önce sevgili Datçalılara iyi akşamlar diliyorum. 50. yılımızda hatırlanmaktan çok mutlu oldum” dedi.

Özge Özberk, “Sayın Yılmaz Köksal sinemayla dopdolu geçen 50 yıl, neler hissediyorsunuz bize duygularınızı belirtirmisiniz.” diye sorunca Yılmaz Köksal “ben tiyatro kökenliyim, Dormen tiyatrosunda 10 sene çalıştıktan sonra sinemaya başladım. Çocukluğumdan beri sinema veya tiyatrocu olmak isterdim. Bu 50 yıl içinde sizlerin sevgisini kazanabildimse ne mutlu bana, ayrıca burada olmaktan onur duyuyorum, 2500 yıllık bir tarihe sahip olan bu Ege’nin en güzel köşelerinden birinde olmak çok güzel” diyerek sözlerini bitirdi.

Özge Özberk Sayın Nuri Alço’ya sizin de duygularınızı alabilirmiyiz ? dedi. Nuri Alço , ” Evet gerçekten çok güzel bir gece atmosfer çok güzel, sayın başkanım seneye herhalde burayı daha büyüteceksiniz, halkın bir kısmı dışarıda. 50. yılda Datçalılarla beraber olmak çok büyük bir güç, kuvvet verdi bana, saygılar, sevgiler sunuyorum.”dedi.

altin-badem-ikinci-gece-6

Özge Özberk, “Şemşi ağbicim sen bizi bu 50 yılda kah güldürdün, kah ağlattın Türk sinemasına damganı vurdun, 50 yıl için bize neler söyleyeceksin.” deyince ” Şemşi İnkaya “Oyunculuğun gerektirdiği şeyleri yaptık ve seyircinin sevgisini kazandık, en büyük kazanç, bunu da burada görüyorum. O kadar farklı festivallerde bulundum samimi olarak söylüyorum, toplumsal duyarlılığı yüksek olan bir seyirci var burada, onun karşısında olmaktan heyacan duyuyorum. Ödül için de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Sayfalar: 1 2 3

3 yorum

  1. Elinize uğraşınıza özverinize binlerce teşekkürler…datca ile ilgili böyle bir site yaratılmış olması gerçekten övgüye değer…devamı dileğiyle nice günlere…

  2. Her zaman ifade ettiğim gibi, Muzaffer Hoca tek kişi ordu. Datça içinçancak bu kadar güzel e etkili tanıtım yapılır. Festivalimizin de en iyi şekilde yansıtalması için büyük emek harcandığını görüyorum. Çok teşekkürler Hocam.

    Şener Tokca

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir