burgaz ören yeri

Burgaz İlk Knidos

antik şarap imalathanesi

Burası da ayrı bir bölüm, sıvı oluktan aşağıdaki depolama alanına gidiyordu. Daha sonraki günlerde burada karşılaştığım, kendisini arkeolog olarak tanıtan bir kişi burasının şarap değil zeytinyağı imalathanesi olduğu konusunda oldukça ısrarcıydı.

antik şarap imalathanesinde

Sıvının aktığı kısım.

burgazantik iskele

Antik şarap imalathanesinin biraz ilerisinde o dönemlerden kalma iskele veya liman kalıntısı olabilecek denize doğru uzanan duvarlar var. Elde edilen ürünler buradan teknelere yükleniyordu büyük bir ihtimalle.

2013 Yılı Kazılarından fotoğraflar

burgaz 2013 yılı kazıları

2013 yılında kazılar ilk kazıların yapıldığı alanın kuzeydoğu kısmında yeni bir alanı kapsıyordu. Kazı alanına gittiğimde kazı çalışmaları sonlanmıştı, kazı alanında gördüğüm birkaç kişi vardı,  çizim işlemleri yapıyorlardı sanırım. Heyacan verici bir çalışma yapılmış, kazılarda Hellenistik döneme ait yerleşimler, Roma dönemi işlikler, M.Ö 4. yy la ait bir kuyu çıkarılmış.

burgaz-kazilari-8

Kazısı yapılan bu alan geçmiş yıllarda telle çevrili küçük bir alandı, şimdi geniş bir alanı kapsıyor, büyük bir ihtimalle deniz kıyısına kadar bu çeşit yerleşimler devam ediyor. Buradaki su birikintisi ilginçti.

burgaz-kazilari-2

Katmanları anlamak için açılmış sondaj çukurları.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yorum

  1. Değerli dostumuz Muzaffer bey, bu konuda çok şeyler , çok noktalar aramızda bahis konusu olduğu için burada yeni bir şey söylemek istemiyorum. Başta Ramazan Özgan ve Christine Özgan hocalarımız ve bir alay yabancı ilim adamı bu eski Knidos söylemine bilimsel tezlerle karşı geldiler. Zamanında yaşıyan bir düzine antik yazar da dilleri mühürlenmiş gibi suskun (bu kadar önemli bir taşınma için !) . Bir örnek verelim: Mylasa’da hüküm süren Pers İmparatorununun (başkenti:Susa) görünüşte Caria Satrapı aslında fiilen Karya Kralı Mausolos’un ticaret yollarını kontrol için başkentini Halikarnassos (Bodrum-Petronion)’a taşıması ne kadar iyi bilinen ve yazılan bir nakil !!! Bizim Burgaz taşınması ise eski deyimle lâl ü epkem !!! Daha fazla bir şey eklemek istemiyorum. Saygılarımla…Esin Turnalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir