burgaz ören yeri

Burgaz İlk Knidos

burgaz dalacak burnu

Dalacak Burnu, buradan itibaren kıyı yürüyüşünüz kuzeye doğru devam etmek zorunda.

burgaz-liman-surlari

Yedikat’ın hemen arkasında Dalacak Burnuna doğru uzanan duvarlar görülüyor, oldukça düzgün, iri taşlarla yapılmış duvarlar her geçen yıl deniz tarafından zarar görüyor. Burada teknelerin yanaşması için bir rıhtım olduğunu düşünüyorum.

dalacak antik duvarlar

Datça’ya geldiğim ilk yıllardan bu yana gördüğüm duvarlarda göçükler son yıllarda daha fazla.

dalacak antik merdivenler

Duvarların yanında yukarıya çıkılan merdiven.

burgaz liman taşları

Kıyı boyunca kuzeye doğru yürüyüşünüze devam ederseniz İlk Knidos’un bir başka limanına ait taş yığınlarına rastlarsınız. Son yıllarda limanların çevresinde sualtı çalışmaları sürdürülüyor. Bulunan eşyalara ve yapı izlerine göre hangi dönemlere ait oldukları belirleniyor. Liman kalıntılarının kıyıya bakan kısımlarında yapı kalıntıları ve taş örülerek yapılmış depolama yerlerini görürsünüz.

burgaz depolama yerleri

Kıyıda bu şekilde küpe benzer harçla örülmüş şekillerle karşılaşıyoruz, bunlar birkaç sene önceki kuvvetli bir fırtınada dalgaların etkisi ile bulundukları ortamdan koptular.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yorum

  1. Değerli dostumuz Muzaffer bey, bu konuda çok şeyler , çok noktalar aramızda bahis konusu olduğu için burada yeni bir şey söylemek istemiyorum. Başta Ramazan Özgan ve Christine Özgan hocalarımız ve bir alay yabancı ilim adamı bu eski Knidos söylemine bilimsel tezlerle karşı geldiler. Zamanında yaşıyan bir düzine antik yazar da dilleri mühürlenmiş gibi suskun (bu kadar önemli bir taşınma için !) . Bir örnek verelim: Mylasa’da hüküm süren Pers İmparatorununun (başkenti:Susa) görünüşte Caria Satrapı aslında fiilen Karya Kralı Mausolos’un ticaret yollarını kontrol için başkentini Halikarnassos (Bodrum-Petronion)’a taşıması ne kadar iyi bilinen ve yazılan bir nakil !!! Bizim Burgaz taşınması ise eski deyimle lâl ü epkem !!! Daha fazla bir şey eklemek istemiyorum. Saygılarımla…Esin Turnalı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir