bahar günlüğü

Bir Gün Kış, Bir Gün Bahar…

Yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi bu yıl havalar şaşırdı, tabii bizleri de şaşırttı. Birkaç mevsimi arka arkaya yaşıyoruz, vücutlarımız da şaşkın, son günlerde birçok kişinin yatağa düştüğünü, hala atlatamadım dediğine sıkça rastlıyorum. Mart kapıdan baktırır diyen ata sözünü çocukluğumuzdan bu yana duyarız ama bu iş artık o sözü de geçti. Tabii hocam sen niye yakınıyorsun biz ne yapalım diyenler de çok olacaktır, haklılar da.. Ama Datça’da bu havalara biz alışık değiliz, özellikle son yıllarda, tabii bizler yine de çok şanslıyız, soğuk günleri yaşasak ta hemen yanıbaşımızda tablo gibi baharın görüntüleri duruyor.

Bu sayfamda sizlere 21 Mart Cumartesi ve 22 Mart pazar günleri yaşadığım birbirine zıt iki farklı günü anlatmaya çalışacağım, Cumartesi gününe gelinceye kadar birkaç gündür soğuk bir hava Datçamızda etkisini gösteriyordu, evde odun kalmayınca biraz takviye yapmak zorunda kaldım. Cumartesi günü bizim pazarımızın kurulduğu gün, birçok kişi gibi pazara gitmem gerekti. Oldukça soğuk bir hava vardı, dağların karlı zirvelerini aşıp gelen rüzgarla soğuğu daha kuvveli olarak hissediyoruz.

datca-mart-fotograflari-3

Pazar’da biraz alışveriş yaptıktan sonra hastane önünden başlayarak limana kadar yürüdüm, güneş, rüzgar, soğuk bir aradaydı. Aslında Datçamızda güneş olduktan sonra soğuğun fazla hükmü olmaz ama o gün rüzgarla birlikte etkiliydiler. Üzerimde Datça iklimine göre kalın bir parka olmasına rahmen rüzgara açık kısımlarda vücudum soğuğu hissedebiliyordu. Datça’da biz kışı çoğu yıl kışlık giysi giymeden geçirmişizdir, geçen yıl ısınmak için sobamızı çok az kullandık, şahsen yakınmam soğuklardan çok her gün değişen birbirine uç kutuplarda havalar. Bu günlerde doğada birçok canlı yuvasını kuruyor, eşiyle hazırlık yapıyor, ani değişen havalar onları da etkiliyecektir, eşine kur yapan martı bunlardan biri.

datca-mart-fotograflari-4

Karanlık birkaç günün ardından soğuk ta olsa güneş canlılara bir enerji vermiş, yaşadıkları memnuniyeti hareketleriyle belli ediyorlar, fotoğraftaki karga da öyle mutluydu ki yanına yaşlaşmama aldırış etmedi, genelde bu kadar yaklaştırmazlar.

datca-mart-fotograflari-5

Sevgi yolu üzerindeki banklara kendini atanlar, güneşin tadını çıkarıyorlar, bu kısımlar rüzgardan fazla etkilenmiyor.

datca-mart-fotograflari-6

Öğlen yemeğini yiyen iki kızımız, yiyeceklerini martılarla paylaşırken bana da çekecek görüntüler yarattılar.

datca-mart-fotograflari-7

Kıyı boyunca çift gezen martılar gördüm, bunlar da onlardan bir çift, ama iş yemeğe gelince atılan ekmeği kapma yarışı başlıyor.

datca-mart-fotograflari-8

Kuzeyden esen sert rüzgarla sular iyice temiz, martıların estetik görüntüler oluşturan birkaç hareketini yakalama şansım oldu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir