bahar günlüğü

Bir Gün Kış, Bir Gün Bahar…

datca-mart-fotograflari-21

Bir ağacın çevresini kaplamış papatyalar çok hoştu, bu şekilde papatyalara sıkça rastlıyoruz. Çift sürerken ağaçların yakınına yaklaşılamıyor, onun etkisi vardır sanırım.

datca-mart-fotograflari-22

Bugün Betçe’ye gelişimin bir nedeni biraz çağla almak, eşe dosta göndermek için. Bu yıl çağla pek olmasa da buralarda çağla bulunabiliyor. Kumyer yoluna saptık, yol üzerindeki sarı papatyaların fotoğraflarını çektik.

datca-mart-fotograflari-1

Çiçeklerin arasında fotoğraf çektirmek iyi oluyor, moral veriyor. Kumyer’de hava çok değişti, güneşli, ılık bir bahar havası. Tabii bizim bu bahar havası bazı bölgelerin yazı olabilir. Benim üstümün kalın olmasına bakmayın, terlemek için, rahatsızlığımı atarım diye düşündüm.

kumyer

Kumyer kahvesi kalabalıktı, aslında bu saatler tarlalara gitme saatleri ama çağla fazla olmayınca şu sıralar pek iş yok. Tabii kahvede Ören Ticaretin sahibi Şener Ören’e rastlayınca sevinmedim desem yalan olur, geliş amacımı düşününce. Şener bey bir de çağla toplamaya gidecekmiş, gelin çağlanızı kendiniz toplayın demez mi, bir şeyi yürekten isteyince işler rast gidiyor.

datca-mart-fotograflari-23

Şener Ören önde düştük yola, bu sıralar bülbüller yuva yapıyor, çok güzel ötüyorlardı. Bülbüller demişken bizim evin yanındaki pinar çalılarına gelen bir bülbül vardı, her yıl aynı zamanda gelir ötmeye başlardı. Şimdi çevremiz evlerle doldu, henüz görünmedi, onun yuva yaptığı pinar çalısı hala duruyor, şahsen kediler de çok, onları kolayca avlıyorlar. Sonra bir yıl ilginç bir olay yaşadım, gece yarısı bizim evden Eski datça mahallesine doğru giden vadide bülbül seslerini koro halinde duymak şaşırtıcıydı, karanlıkta hep birden ötüyorlardı. Bu o bahar her gece tekrarlandı, sonraki yıllarda o sesler kesildi, zeytin, badem tarlalarının yerinde evler var artık. Her yıl biraz daha onların alanları daralıyor, bu çeşit kuşlar her yıl gelir, gelenler kendileri olmasa bile yavruları onların yerini alıyor, mucizevi bir şey.

datca-mart-fotograflari-2

Şener beyin bitkiler konusunda bilgisi çok, özellikle onların hangi işe yaradıkları konusunda, domuz baklası,kına dikeni, yabani yulaf  diye bitkilerin adlarını öğrenerek yürüyoruz. Şener beyin Kumyer’deki dükkanında her çeşit doğal ürünü bulmak mümkün. Onu boş yakalamak kolay değil,  bugün de çağla toplama olmasa belki bu fırsatı bulamayacaktık. Maşallah Datçamızın çalışkan kişilerinden, Betçe’ye her gelişimizde bir yerde birçok kez karşılaştık. Traktörünün üzerinde bir bakmışsın tarlalardan geliyor, bir bakmışsın arılardan geliyor. Ahşap sandalyeden tutun da her tür malzeme ve doğal ürünü onun dükkanında bulmak mümkün.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir