knidos murdala karia yolu

Datça Karia Yollarında Üç Gün

Bu yıl ilk kez 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerini izleyemedim, tabii uçurtma şenliğini de. Uçurtma şenliği severek, heyacanla fotoğraf çektiğim etkinliklerdendir. 23 Nisan’da Datça Karia yollarında üç gün sürecek olan bir yürüyüşe çıktık. Denizli’den Karia yollarında yürümek için İlçemize gelen Pamukkale Arama Kurtarma Doğa Sporları Derneği ( Pakdos ) üyeleri ile güzel bir yürüyüş yaptık, yürüşle ilgili sayfalarım biraz kalabalık oldu, bölmek istemedim. Datça’ya gelip yürüyecekler için bir ön bilgi olması açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Doğa yürüyüşlerine ilgisi olanlar, yaşadıklarımızı merak edenler severek izleyeceklerdir.

Pakdos’un ilçemize yaptığı bu ziyaretin benim açımdan bir diğer önemli yanı, bir turizm hareketi oluşturmaları, Datça’da kaldıkları 4 gün içinde birçok yere maddi açıdan katkıları oldu. Bu sayfaları yapmamdaki amaçlardan birisi de Datçamızda doğa aktivitelerini yaygınlaştırarak turizm vasıtasıyla yaşamlarını sürdüren, turizmden bir şekilde faydalanan insanlara yararlı olabilmek. Bu doğanın nimetlerinden faydalandığımızda doğayı daha iyi koruyacağımıza inanıyorum. Diğer taraftan arkadaşların Denizli’den gelmeleri, onlarla sohbet edişim çocukluğumun ve gençliğimin geçtiği kente gtimiş gibi oldum, onlarla özlem giderdim. Hepsi çok sıcak insanlardı, yanlarında mutlu olduğumu hissettim.

Şimdiye dek denemediğimiz bu uzun yürüyüşte birçok yeni deneyler edindik, bundan sonraki organizasyonlarda bu deneylerin büyük rolü olacaktır. Bizim için de çok güzel üç gündü arkadaşımla evimize giderken evimizi özlemiştik, sanki uzun bir tatilden gelir gibiydik. Üç gün boyunca yürüdük, yürüdük, dağları, vadileri, koyları aştık. Çam kokularını, çiçeklerin kokularını içimize çektik, paylaştık, yardımlaştık, imkanım olduğu müddetçe sayfalarımda bu anlar her zaman canlı bir şekilde duracak, Pakdos’lu arkadaşlarımız bir dediğimizi iki etmediler, kendilerini tanıdığımız için mutlu olduk, yürüyüş sonrası bir araya geldiğimiz yemekten ayrılırken oldukça hüzünlendik.

karia yolundan hızırşah'tan bağlarözü

Pembe boyalı çizgi Pakdos ile Karia Yolunda, üç gün yürüyerek Hızırşah’tan Knidos’a gerçekleştirdiğimiz yürüyüş rotasını gösteriyor. Siyah kare noktalar yol üstünde karşılaştığımız tabelaları gösteriyor. Turuncu çizgi Karia yolunun Ege tarafındaki rotasını göstermekte. İlk gün Hızırşah – Domuzçukuru arası 12.1 km, İkinci gün Domuzçukuru – Mesudiye 11.4 km, Mesudiye – Palamutbükü 4.8 km. 3. Gün Palamutbükü – Bağlarözü 11 km, Knidos’ta fener yürüyüş gidiş geliş 2.2 km ( Veriler Pakdos’tan alındı )

karia-yollarinda-1

Bu yürüyüşle ilgili olarak benimle irtibat kuran Pakdos yönetim kurulundan Ali Yollu arkadaşımın isteği üzerine yürüyüşümüze Hızırşah köyünden başladık. Dernek olarak Datça’daki bütün organizasyon işleri aylar öncesinden titizlikle halledilmişti. Datça’da iki gece otelde kalınacaktı, Doumuzçukuru’nda kamp kurulup bir gece de Palamutbükü’nde konaklanılacaktı. Konaklama, beslenme, ulaşım gibi herşey halledilmişti, yürüyüş boyunca da kusursuz diyebileceğimiz bir şekilde işledi. Bu gibi faaliyetlere katılacak arkadaşların bilmesi açısından yazıyorum, buraya gelindiğinde şu nasıl olacak gibi bir soru kafalarında yoktu, istedikleri gibi de işler rast gitti. Tabii burada doğru insanları bulmanın önemi büyük oluyor.

karia-yollarinda-2

23 Nisandan birkaç gün önce hava oldukça soğuktu, kuvetli bir rüzgarla soğuk daha da hissdiliyordu. Tahminim 23 nisan günü rüzgarın biraz dineceği yönündeydi ve Hızırşah arazilerinde havanın daha ılık olacağınını düşünüyordum. Ama yürüyüşümüzün başından itibaren Aşlama’yı geçinceye kadar soğuk rüzgar kendini hissettirdi. Böylesine ne zamandır rastlamadım, rüzgar yukarılardan bastırıyordu, dolayısıyle rüzgarsız bir yer yok gibi bir şeydi.

karia-yollarinda-3

Güneş soğuk rüzgara karşı ben buradayım der gibiydi, arkadaşlarımız fırsat buldukça fotoğraf çektiler.

karia-yollarinda-4

Ali Yollu arkadaşımız hocam siz nerede uygun görürseniz orada mola vereceğiz dedi,biz de Karia yolunun Aşlama’dan sonraki kısmına girilen yerde mola verdik, burada hava rüzgarsız ve güneşliydi. Bu kısımda Karia Yolu tabelası bulunuyor, bu ayrıntılar Datça Karia yolları Kategori sayfamda detaylı bir şekilde var.

karia-yollarinda-5

Burada biraz dinlendik, meyvalarımızı yedik, sularımızı içtik. Yürüyüş boyunca sigara kullanan arkadaşlarımız Karia Yollarında sigara içmediler, bu arkadaşımla beni memnun eden bir uygulamaydı. Halim bey, kızı Ece ile doğada yan yana yürümenin güzelliğini yaşadı.

karia-yollarinda-6

Bu içimizi ısıtan moladan sonra orman yollarından yürüyüşümüze devam ettik.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Bir yorum

  1. merhabalar,
    öncelikle bu kadar detaylı bilgi için çok teşekkürler,
    biz 4 kişi kısmetse bu cuma 3 gece 4 gün eski datça-domuzçukuru-palamutbükü-knidos-dönüş olarak
    yürüyeceğiz.
    bilgiler bizim için çok önemliydi, teşekkür etmek istedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir