Betçe Gezisi, Knidos’ta Gün Batımı

mesudiye-gezisi-40

Ve nihayet Avlana’nın merkezindeyiz, burada yaz kış akan bir kaynak suyu var, çok uzun yıllardır da aktığını düşünüyorum. Aşağıda, ovada zeytin ağaçlarıyla kaplı topraklar, karşıda Hayıtbükü koyu görünüyor.

mesudiye-gezisi-41

Çeşmenin üzerinde Avlana halkının katkılarıyla 1999 yılında yapılmıştır yazıyor, çeşmeden biraz ileride Mesudiye muhtarlık ofisi ve yanında kaynak suyunun toplandığı havuz var. Bahçeleri sulamak için kullanılan bir havuz ama şimdilerde pek kullanılmıyor gibi. Yol üzerinde de kahve bulunuyor.

mesudiye-gezisi-42

Avlana’da bu kısımdan sonra yol ovaya doğru inişe geçiyor, Muhtarlığın karşısındaki bir ağaç arkadaşımın dikkatini çekti, şaşkınlıkla iki farklı ağacın birlikte oluşturdukları yaşamın güzelliğini izliyoruz. Yaşlı dut ağacının ortasından bir incir ağacı çıkmış, dut ağacının çürümüş kısmı ona toprak olmuş besbelli.Kaynaktan akan su ovaya doğru yoluna devam ediyor, hemen yakınınındaki büyük ceviz ağaçları burasının iklimi hakkında bir bilgi veriyor sanırım.

mesudiye-gezisi-44

Bu kısımlarda bir sağlık ocağı var, oraya doğru giderken Basket sahasının yanından geçiyoruz. Evlerin bahçesindeki narenciye ve narlar çok güzel görünüyor. Mesudiye narı meşhurdur, çekirdeksiz diye geçer. Daha önce ben nar yemezdim yıllar önce bir keresinde Mesudiye’ye geldiğimizde bir çuval aldım, bu narlarla tanışmam da öyle oldu. Aynı nardan bahçeme diktim ama buranın havası ve toprağında daha farklı oluyorlar. Buradaki evlerden birinde arkadaşım Tuncer Curacı oturuyor, uğrayamadığım için kusuruma bakmasınlar, zaman çok sınırlıydı, hava öğleden sonra hemen değişiveriyor, çabuk ta kararıyor.

mesudiye-gezisi-45

Ve nihayet ovadayız, karşıda görünen taş ocağına doğru gitmemiz lazım, o taraflarda ışık güzeldi biraz daha fotoğraf çekeyim sonra bir vasıtaya bineriz diye düşündüm.

mesudiye-gezisi-46

Nurcan arkadaşıma da buradan selamlar, düz yolda yürüyoruz, yürümeye devam edersek bir zaman sonra rampalar başlayacak ama yürümeye pek niyetim yok ama vasıta bulamazsak yürürüz de diye düşünüyorum.

5 thoughts on “Betçe Gezisi, Knidos’ta Gün Batımı

 • 10 Ekim 2014 tarihinde, saat 00:06
  Permalink

  Hocam çok çok teşekkürler, Datça sizinle ve Ekrem hocamla bir başka güzel

  Yanıtla
 • 10 Ekim 2014 tarihinde, saat 11:38
  Permalink

  Muzaffer bey yaptığınız rehberlik ve aktardığınız bilgilerle Datçayı daha çok sevdik. Emeğinize sağlık, teşekkür ederiz…

  Yanıtla
 • 10 Ekim 2014 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  Muzaffer Bey; yapmış olduğunuz rehberlik ve bilgileri Datça Detay’a sanatçı gözüyle aktarımınız için teşekkürler. Ayrıca, Knidos Akademiye ziyaretimiz sırasında değerli hocam Umur Türker’le karşılaşmak benim için büyük bir sürpriz oldu…. Ekrem Bey’e de çok teşekkürler…Emeklerinize sağlık…

  Yanıtla
  • 11 Ekim 2014 tarihinde, saat 00:45
   Permalink

   Bu güzel yorumlar için çok teşekkürler arkadaşlar, biz de sizlerle güzel bir gün yaşadık…

   Yanıtla
 • 15 Ekim 2014 tarihinde, saat 00:33
  Permalink

  Hocam siteniz sayesinde memeketimiz sanki yanımızda. O resimlerinizde gezdiğiniz sokaklar, o evler… İşte onlar benim çocukluğumu gecirdiğim evler sokaklar. Agustos böceği kovaladığım Kekik kokuları için de dolaştığım, sokaklarından kekik balı kokularının yayıldığı sokaklar. işte oralar benim çocukluğum. Kekiğim, Balım, Çamım…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir