sındı zeytincik

Zeytincik Evleri

zeytincik-evleri-39

Eski yapının önüne basit bir çatı yapılmış, hayvan barınağı gibi, biraz ilerisinde ekmek fırını var.

zeytincik-evleri-40

 

datça arazileri

Yolun sonu tarlalara çıkıyordu, ses falan gelmeyince döndük.

zeytincik-evleri-42

Durkadın hanım kovasıyla günlük işinin peşindeydi. Zeytincik’ten Yazıköy’e geldik, gezerken karnım acıkmıştı, nedense. Arkadaşıma bu konudan bahsedince onun da kanının acıkması ilginç gedi, doğa yürüyüşlerinde çoğu kez karnımız acıktı demeyiz, bugün havadan mı nedir. Çok temiz, bol oksijenli bir havayı teneffüs ettik. Arabamızı park edip hemen İlayda büfenin yolunu tuttuk, bugün menüde fasulye pilav olsa bari diyordum.

yazı köyü

Fasulye pilav vardı ama içeriye girince şaşırdık, oturacak yer yoktu, öğlen saatlerinde demek böyle oluyor dedim. Karşıdaki kahvenin masasına kurulduk ve menümüzü sipariş ettik. Sağolsunlar burada herkes anlayışlı. Kahveci de bayandı, lokantada olduğu gibi. Yemeğimizi yerken eşek üzerinde köylüler geçti birkaç kez, birinde son anda fotoğraf çekebildim. Bu arada yıllardan bu yana böyle lezzetli fasulye yemediğimi söyleyeyim, fasulyenin cinsinden herhalde ! Fatma Güney Muslu’ya ellerinize sağlık diliyorum.

Arkadaşlarım benim yemek masasında görüntülerimi çoğu zaman görmemişlerdir, ancak bazen gezdiğim yerlerde güzel şeyleri duyurmaya çalışıyorum, bu yemek te olabiliyor. Kurufasulye, pilav basit bir şey gibi ama onun da ustası olabiliyor. Bir şeyi hakkıyla yaparsanız bir yerde kıymetiniz bilinecektir. Bilecik Bozüyük’te çalışırken küçük bir lokanta vardı, yemek saatlerinde yer bulmak çok zordu. Menü hep aynıydı, Kuru Fasulye, Pilav ve Tas Kebaptı, fırsat buldukça giderdim. Yaşamımda oradaki taş kebabı hiç bir yerde yemedim, oradan sonra tas kebap yapan yere de rastlamadım desem yalan olmaz. O lezzet aradan 30 sene geçtikten sonra da hafızamın bir yerinde durur. İşini iyi yapan, dürüst çalışan, müşterisine saygı duyan, hemen çok kazanayım demeyen her işletme mutlaka karşılığını alır ( fiyatlar, temizlik vs ).

yazıköy

Arabamıza doğru giderken zaman durmuş gibi, karşıdan eşeğiyle gelen birisi geliyor. Burada çokça rastlanılan görüntülerden, yolda karşılaştıklarımız selam veriyor, bazen sohbet ediyoruz.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir