Mimarlarla Datça Gezisi

mehmet ali ağa konağı

Narenciyeler gökten düşer gibi, arkadaşların adlarını yazmak aklıma gelmemiş, gönderirlerse veya yorum kısmına yazarlarsa belirtirim, güzel bir anı olarak zamandan çalınmış sayfalar.

butik otel mehmet ali ağa konağı

Solda hocamız Burcu Kütükçüoğlu yanında onlara Datça’dan eşlik eden Sabah Tuzcu, sağ köşede benimle irtibatı kuran Mehmet Örücü arkadaşım, tüm arkadaşlar hepsi çok sıcak insanlardı, çok güzel bir zaman geçirdim.

öğrencilerle eski datça sokaklarında

Hava kararmak üzere iken Eski Datça’ya geliyoruz, güneş batarken gökyüzü yangın yeri gibi, mahallenin köpekleri bayanların peşlerine takılıyor.

mimarlarla-datca-gezisi-72

Her iklimde, zamanda, başka bir yere gelmişiz gibi bu sokaklar, fotoğraf çekmeye doyulmuyor. Ben daha önce buranın defalarca fotoğrafını çektim diyemiyorsunuz, şimdi daha farklı çünkü.

eski datça pembe ev

Geldiğimiz yer Pembe ev, burası da bir arkadaşın çalışma konusu olacak. Pembe evin ismi evin hanımından geliyor, ılıca göletteki değirmeni de işleten binbaşı diye söylenen kişi hanımının adından dolayı duvarları pembe renge boyatmış, bu renk orjinal olarak baı kısımlarda hala duruyor. Yapıyı Sabah beyin bir arkadaşı almış, anahtar onda, yakında restore edilecekmiş.

eski datça taş evleri

Işıklar olmadığı için fotoğraf çekmedim, bir ara çok dar ve dik merdivenden üst kata da çıktık.

eski datça'da eski evler

Hoş bir renk, biraz hüzünlü de olsa kapladı her tarafı.

mimarlarla-datca-gezisi-76

Arkadaşların fotoğrafını çektikten sonra makinamı otomatiğe alarak aralarına ben de girdim, bu güzel anları bu fotoğrafla noktalamış olduk. Arkadaşlarıma bu gezi için çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum.

4 thoughts on “Mimarlarla Datça Gezisi

 • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  Muzaffer Bey yine harika bir şey yapmışınız. Ellerinize sağlık fotoğraflar da anlatım da çok güzel, biz de sizinle gezmiş olduk. Çok çok teşekkürler, iyi çalışmalar…

  Yanıtla
  • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 15:10
   Permalink

   Çok Teşekkürler Hayriye Hocam, sizden geçer not almak önemli.

   Yanıtla
 • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 20:32
  Permalink

  Dilerim mimar olarak hayata atıldıklarında Datça’yı özel yapan bu yapı ve dokulardan feyz alarak meslek icra ederler de meslektaşlarının iskele mahallesine yaptıklarını yapmazlar.
  Sizinle gezmiş olmaları da büyük şans.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2013 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  uc senedir yazlari palamutbukun de yasiyorum ama sizin gezileriniz sayesinde datca yarimadasini cok daha iyi taniyor ve hayran kaliyorum .bu bir hizmet .ayaklariniza ellerinize gozlerinize saglik

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.