Mimarlarla Datça Gezisi

mimarlarla mehmet ali ağa konağında

Datça’da Kocaev diye bilinen konak Akdeniz bölgesi de dahil günümüze ulaşmış en eski sivil mimari örneklerinden. 2002 yılında Pir ailesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları 2004 yılında biterek Butik otel olarak ülkemiz turizmine hizmet vermeye başladı.

mimarlarla-datca-gezisi-57

Arkadaşlarımızın durduğu kısım sonradan yapılmış ama taş ve ahşap elemanları ile konakla bütünlük arzediyor. Karşıda görünen konak aslına uygun olarak restore edildi. Konakla ilgili bilgi veren Murat Afşin Konağın ayapımının Mehmet Ali Ağanın Babası Mehmet Halil Ağa zamanında başlatıldığı ve 1809 da tamamlandığını belirtti. Tuhfezadeler diye bilinen aile Girit kökenli , Mehmet Halil ağa devşirme olarak Osmanlı’ya biat etmiş, kendilerine yarımada da dahil geniş toprakların idaresi verilmiş (Tuğfezade bağışlanan, hediye edilen anlamına geliyor )

mehmet ali ağa konağı içi

Konağa doğru yürüyoruz, ahşap kısımların ön yüzleri naylonlarla kaplanmış, yağmurdan korunması için. Konak restore edilirken orjinal yapısına, mekanlarına zarar verilmiyor, kullanılan malzeme aslına uygun seçiliyor, yerel usta ve işçilerden faydalanılıyor ve sonuçta bu güzel eser ortaya çıkarılıyor.

mehmet ali ağa konağı büyük oda

Bu kısımda kalma ücreti 700 dolar, odaları da gezdikten sonra buna değer diyorsunuz. ahşap işçiliğinin, nakışlarının güzelliği büyüleyici, sadelik en büyük güzellik.

mehmet ali ağa konağı kalem işlemeleri
Mehmet Ali Ağa Konağı Kalem İşleri

Konağın süslemelerinde öyküler görüyoruz, burada değinilen 7 uyurların isimleri odalara verilmiş mesela.

mimarlarla-datca-gezisi-60

Her taraf mis gibi sedir ağacı kokuyor, derin bir nefes alışım Murat Afşin arkadaşımın gülümsemesine neden oldu.

mimarlarla-datca-gezisi-61

Konağın Türk hamamı da çok güzel ben geçmiş yıllarda fotoğrafını çekmiştim bugün kapalıydı.

4 thoughts on “Mimarlarla Datça Gezisi

 • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  Muzaffer Bey yine harika bir şey yapmışınız. Ellerinize sağlık fotoğraflar da anlatım da çok güzel, biz de sizinle gezmiş olduk. Çok çok teşekkürler, iyi çalışmalar…

  Yanıtla
  • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 15:10
   Permalink

   Çok Teşekkürler Hayriye Hocam, sizden geçer not almak önemli.

   Yanıtla
 • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 20:32
  Permalink

  Dilerim mimar olarak hayata atıldıklarında Datça’yı özel yapan bu yapı ve dokulardan feyz alarak meslek icra ederler de meslektaşlarının iskele mahallesine yaptıklarını yapmazlar.
  Sizinle gezmiş olmaları da büyük şans.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2013 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  uc senedir yazlari palamutbukun de yasiyorum ama sizin gezileriniz sayesinde datca yarimadasini cok daha iyi taniyor ve hayran kaliyorum .bu bir hizmet .ayaklariniza ellerinize gozlerinize saglik

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.