Mimarlarla Datça Gezisi

mimarlarla-datca-gezisi-49

Yemek vakti, burada rehber Sabah bey, Palamutbükü’ne indik. Palamutbükü’nde çalışmalar yoğun, her yerde yol çalışmaları var.

öğrencilerle palamutbükü'nde

Tuna restaurantta pidelerimizi yedik, güzel bir hava vardı. O günkü son gezeceğimiz yer Knidos idi ve yemeğimizi yer yemez Knidos’a doğru yola çıktık. Aslında ben Yazı köyde de durmak istiyordum ama zaman oldukça ilerlemişti.

knidos antik kentinde akşam

Arkadaşlarımıza Knidos hakkında bilgiler vererek yuvarlak tapınağa kadar yürüdük.

mimarlarla-datca-gezisi-52

Güneşin batışını izleyecektik ama güneş falan görünmedi, Kos adasının ortalarından battı herhalde. Yine de gökyüzünü kaplayan kızıllıkta manzarayı seyretmek çok güzeldi. arkadaşlar uzun bir süre burada oturarak manzarayı seyrettiler.

knidos'ta güneş batarken
Mimarlarla Knidos’ta Gün Batımını Beklerken

Arkadaşlarımız Datça deyince bu güzellikleri hep hatırlayacaklardır.

datça mehmet ali ağa konağı girişi

7 Aralık günü arkadaşların gezilerine katılmayı düşünmüyordum ama sabah Yar.Doç.Dr.Burcu Kütükçüoğlu’ndan gelen bir telefonla onlara katıldım. Sabah sıradışı birkaç evi gezdik, ben de bu arada birçok şey öğrenmiş oldum. Bu geziyi ayrı bir sayfa yapacağım. Öğleden sonra Reşadiye Mahallesindeki Mehmet Ali Ağa Konağını arkadaşlarımla birlikte gezdik.

mehmet ali ağa konağı fotoğrafları

Mehmet Ali Ağa Konağı aslında bu aylarda kapalı, mimar arkadaşlar için açıldı, burayı kendisine konu alan arkadaşlar var. Konağı bize müdür Murat Afşin gezdirdi, ilk önce sonbahar görüntülerine bakarak biraz hayal kırıklığına uğramıştım ama daha sonra çektiğim fotoğraflarla gördüm ki konak her mevsim çok güzel görünüyor. Hava oldukça kapanmıştı, çok güel fotoğraflar çıktı.

4 thoughts on “Mimarlarla Datça Gezisi

 • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 00:01
  Permalink

  Muzaffer Bey yine harika bir şey yapmışınız. Ellerinize sağlık fotoğraflar da anlatım da çok güzel, biz de sizinle gezmiş olduk. Çok çok teşekkürler, iyi çalışmalar…

  Yanıtla
  • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 15:10
   Permalink

   Çok Teşekkürler Hayriye Hocam, sizden geçer not almak önemli.

   Yanıtla
 • 10 Aralık 2013 tarihinde, saat 20:32
  Permalink

  Dilerim mimar olarak hayata atıldıklarında Datça’yı özel yapan bu yapı ve dokulardan feyz alarak meslek icra ederler de meslektaşlarının iskele mahallesine yaptıklarını yapmazlar.
  Sizinle gezmiş olmaları da büyük şans.

  Yanıtla
 • 28 Aralık 2013 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  uc senedir yazlari palamutbukun de yasiyorum ama sizin gezileriniz sayesinde datca yarimadasini cok daha iyi taniyor ve hayran kaliyorum .bu bir hizmet .ayaklariniza ellerinize gozlerinize saglik

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.