Kızılova Keşif Yürüyüşü

kizilova-kesif-42

Fakat buraya gelişim boşuna olmadı, bu yamaçların kermes meşesi ağaçlarıyla kaplı olduğunu görmüş oldum. Yarımadanın her tarafını gezdim böyle bir durumla karşılaşmadım. Tek tük bunlara rastlamışızdır ama böyle sık bir şekilde olması ilginç. Burası oldukça özel bir yer bu açıdan, yarımadanın yaptığı sürprizlerden.

kermes meşesi

 

kizilova-kesif-44

Kargı’ya doğru ormanlarla kaplı vadi görülüyor. Sağ üstte boylu maki şeklinde kermes meşeleri. Yamaçlarda yürümek oldukça zordu, buradan itibaren geri dönmeye karar verdik, yolumuza çıkan abdestbozanlar arasında bir yapı kalıntısı.

kizilova-kesif-45

Burada boz renkli frigana güzel bir görüntü oluşturuyor, bir zaman sonra yeşillenirler sanırım. Biraz önce yamaçlarına çıktığımız tepenin ismi Veysel dayının belirttiğine göre Muço ağatepesi imiş, karşı tarafındaki tepeye de Tepebaşı derlermiş.

kizilova-kesif-46

Muço ağa tepesi yamaçlarında makilikler, ağaç halini almış kermes meşeleri.

kizilova-kesif-47

Yapı kalıntılarının bulunduğu düzlükten dönerken rotanız ilk karşılaştığımız çoban ağılı olsun, yolu kaybedebilirsiniz. Buradan geldiğimiz patika yoldan Kargı’ya döneceğiz.

kizilova-kesif-48

dediğim gibi, hızla yürümezseniz bu ormanın diğer ormanlardan farklı olduğunu görebiliyorsunuz. çok güzel manzaralar var, teraslar, yapı kalıntıları sizinle birlikte yürüyor gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.