Kızılova Keşif Yürüyüşü

kizilova-kesif-35

Çiğdemlere rastlıyoruz, Toga arkadaşın ilgisini çekiyor, bu sıralar sıkça karşılaştık. Toga arkadaş doğa yürüyüşü yapmak için iki günlüğüne İstanbul’dan gelmiş.

kizilova-kesif-36

Sol üstteki bitkiden burada birkaç tane vardı, ardıca benzettim, bilemiyorum.

kizilova-kesif-37

Çoban’ın eşeği burada otluyordu, daha önce de birkaç kez rastlamıştım. Arkadaşlarla bu yaşlı pinarın yanında yolumuz ayrılacak, onlar Domuzçukuru’na doğru yollarına devam edecek, bizlerse karşıdaki tepeye doğru gideceğiz. Burada hatıra fotoğrafları çekildik. Domuzçukuru yürüyüşü yapan gruplar bu ağacın altında mola verirler, birkaç kez arkadaşlarla ben de burada mola vermiştik.

kizilova-kesif-38

Pinarların ( Kermes meşesi ) çok yavaş büyüdükleri düşünülürse bu ağacın ne kadar yaşlı olduğu tahmin edilebilir. ah bir dili olsa da konuşsa, kimler altında mola verdiler, gölgesinden yararlandılar bir o biliyor. Büyürken kocaman bir kayayı da sarmalamış, taş gövdesinin içinde kalmış. İlg,nç olan ne biliyormusunuz, birkaç kez gruplarla buraya geldim ama bu taşı görmedim.

yaşlı pinar ağacı

Umarım bir zalim çıkıp bu anıt pinara zarar vermez, buraların simgesi.

kizilova-kesif-40

Arkadaşlardan ayrılarak kuzey tarafımızdaki dağa doğru yürümeye başladık, önümüzde sık bir orman var. Derin bir dereden geçtik, bir aşağı bir yukarı ormanı geçtik.Burada bir kermes meşesi ağacı ve yabani zeytin kesilmişti.

kizilova-kesif-41

İlk fırsatta çıkacağımız tepe, bu yürüyüşte rotamızı belirledik. Bu kısımdan tırmanmak bayağı eziyet verici, dönüş te çok zaman alacak, sık ormanları, bir vadiyi geçmemiz gerekecek, bu yürüyüşü bir başka zamana bırakıyorum, üzerinde bir sarnıç olduğunu duymuştum ama bu tepeyi yakından görünce pek aklım almadı. Oldukça dik yamaçlar, kayalarla kaplı, patika gibi bir yol bulmak imkansız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.