Kızlan’da Bahar

Bu yıl yağmurlar kış boyunca hiç durmadı, bahar geldi ara vermeden yağmaya devam ediyor, gördüğüm kadarıyla yurdumuzun birçok yeri aynı durumda. Bir gün güzel bir hava üç gün yağmur, böyle tekrar edip gidiyor. Yağmurlar nedeniyle şubat ve mart aylarında istediğim yürüyüşleri yapamadım, nisan ayında bunu telafi etmeyi düşünüyoruz ama nisan da yağmurlu geçecek gibi bir his var içimde. Yağmurlar bu güzel toprakları çeşit çeşit renklere büründürdü, ağaçlar, çimenler, çiçekler doğaya bir canlılık geldi. Şimdiye dek yarımadanın Betçe tarafındaki baharı birçok kez görüntüleyerek sizlerle paylaştım, badem çiçekleri, papatyalar, çağlalar vs, şimdi bahar doğuya doğru değişik güzelliklerle devam etmekte.

Bugün yine yağmur vardı, sabah erken saatlerden başlayarak kuvvetli yağmurlar yağdı, öğleye doğru hava birden açtı, pırıl pırıl bir gökyüzü ortaya çıkıverdi, tabii bahar mevsiminde havalara pek güvenmemek gerek, her an bir bulut yağmuru getirebilir, bunun bilincinde Kızlan taraflarındaki baharı görüntülemek üzere arkadaşım Ekrem İpek ile buluştum. Dört – beş gündür Datça’dan uzaktaydım, İzmir, İstanbul derken doğaya koşmanın heyacanıyla Datça’ya geldim ama havalar aynı tarz devam ediyor. İzmir tarafları buraları gibiydi, bulutlu, yağmurlu, İstanbul’da hava güzeldi.

kizlan-da-bahar-1

Kızlan köyünde ( Şimdi Mahalle ) arkadaşımla buluşarak kırlara doğru yola çıktık, sokaklar, tarlalar, bahçeler yemyeşil, çiçeklerle kaplı, Kızlan’da bahar bütün güzelliklerini sergiliyor şu günlerde. Yörede Dalleme veya Dallama diye bilinen iri papatyalar Kızlan arazilerinde her yeri sarmışlardı. Bu çeşit papatyalara Betçe tarafında şimdiye dek pek rastlamadım, bundan sonra oralarda da olabilir ama buralardaki kadar olmaz.

kizlan-da-bahar-2

Aslında arkadaşımla biz yağmurlu havalarda  birçok kez fotoğraf çekmek için yola çıktık ama sabah yağan yağmur o gezilerimizdeki yağmura benzemiyordu.

kizlan-da-bahar-3

Yolların kenarları Dallama denilen papatyalarla kaplıydı, bu papatyalar yörede ilk çıktıklarında ot olarak çeşitli şekillerde tüketiliyor, aylar önce toplayanlarla konuşmuştum.

kizlan-da-bahar-4

Bu papatyalar yine bir başka tür, bir kökten birçok kol çıkıyor, hepsinde çiçekler var. Bu çeşit papatyaları daha önce kayalık arazilerde görmüştüm, böyle düz bir arazide yeni görüyorum. Bunların rngi daha beyaz oluyor.

kizlan-da-bahar-5

Kızlan arazilerini Betçe arazilerinden ayıran taraf buralarda fazla yüksek alanlar yok, genelde verimli düzlükler, Datça’nın sebze ihtiyacını karşılayan köylerimizden. Doğal olarak buralardaki bahar görüntüleri daha bir başka, kendine özgü güzellikler taşıyor.

kizlan-da-bahar-6

Dallama papatyalarla kaplı bir arazide durduk, arkadaşımın boynuna kadar gelen papatyalar görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir