İlk Yürüyüş, İlk Yağmur

yağmurdan sonra eski datça

Yürüyüşten evimize döndükten bir saat sonra gök gürlemeleri duyuldu, biraz sonra da yağmurun çatıda çıkardığı sesi duyup pencereye koştum. Yağmur arife günü gelecek diye bekliyordum, yürürken batıdan esen bir rüzgar vardı, serinliği veren, demek yağmura işaretmiş. Vadide olduğumuz için rüzgarın yönünü tam tayin edemedim, batı rüzgarları olduğunda her an yağmur gelebilir. Akşam Eski Datça Doğa Pansiyonda Kısa Film Festivali kapsamında film gösterimi vardı, ben biraz erken gittim, yağmurdan sonra Eski Datça sokaklarında fotoğraf çekmek hep hoşuma gitmiştir. Her yer yağmurla yıkanmıştı, çok güzel görüntüler vardı. Fazla uzun sürmeyen yağmur insanlarda da hoş duygular oluşturmuş gibiydi. Tabii bu satırları yazdığım şu anlarda yağmur hala yağmakta, fırtına da zaman zaman kuvvetleniyor, penceredeki seslerden belli oluyor. Birkaç gün önce web sitemi izleyen bir arkadaşım telefon etti, Datça’ya tatile gelmek istiyoruz ama hava tahmin raporları yağmur gösteriyor, siz doğada yürüyorsunuz sizce yağmur uzun sürer mi diye. Arkadaşıma burası Datça belli olmaz, ne diyebilirim dedim ama yağmur öyle uzun sürmez diye de ilave etmiştim. Yarımada’da hava tahminleri bazen tutmayabiliyor.

yağmur-eskidatca-2

Yağmurdan sonraki o kısa gezimde karşılaştığım arkadaşların pozitif enerjileri beni de etkiledi, bunlardan birisi de Çarşı sokağındaki atölyesinde çalışmakta olan ressam Nevin Hirik’ti. O gün yağmurun etkisi olsa gerek ben de ne zamandır fotoğraf çekmek için bu denli istekli olmamıştım. Karşılaştığınız insanlar ne kadar önemli değil mi, birden kendinizi eşssiz bir doğadaymış gibi hissediveriyorsunuz, kuşlar ötüyor,derelerin sesleri geliyor, içinizi yaşam sevinci kaplıyor.

yağmur-eskidatca-3

Can Yücel sokağı kalabalıktı, yüzlerde, hareketlerde bir sakinlik, huzur vardı.

yağmur-eskidatca-4

Hürriyet hanım atölyesinde her zamanki gibi, pencere önüne oturmuş el işiyle uğraşıyordu. Yağmur sararan yaprakları dalarından koparmıştı.

yağmur-eskidatca-5

Taş duvarlardan sarkan begonviller sokaklara ayrı bir güzellik katıyor, mutlu bir şekilde Eski Datça sokaklarını dolaşan çiftler de bu sokaklara güzellik katanlardan.

yağmur-eskidatca-6

Her yer temizleniverdi yağmurla, duvarlardaki, ağaçlardaki tozu toprağı alıverdi. Çatın akmıyorsa, evin güvendeyse, şemşiyen varsa, tatlı tatlı yağıyorsa yağmur güzeldir. Ben ne zamandır yağmuru bekliyordum, özlemiştik, sesini, serinliğini, ağaçlar da bayram etmiştir. Doğa yürüyüşleri için yağmurun yağması iyi oluyor, toprak oturuyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. İşte bu harika haber, yine sabırsızlıkla yürüyüşlerinizi takip edeceğim .
    Şanssızlıklar sizden uzak olsun saygılar…:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir