palamutbükü plajı

Datça Palamutbükü, turizmin yeni adresi.

palamutbükü haritası

Datça Palamutbükü  Datça merkeze 25 km mesafede , Datça Yarımadasının Akdenize bakan kısmında, Benim Üç güzeller dediğim ( Hayıtbükü , Ovabükü , Palamutbükü ) koyların sonuncusu , maviyle yeşilin kucaklaştığı bir turistik merkez. Büyük bir kısmı Yaka Köyü muhtarlığına bağlı , liman kısmı da Cumalı köyü sınırları içinde. Arabanız yoksa Palamutbükü’ne minibüslerle ulaşabilirsiniz, minibüs kalkış saatlerini sayfamın sonunda veriyorum. Palamutbükü’ne bir kaç değişik yoldan ulaşabilirsiniz. Palamutbükü’ne gitmek için, Reşadiye Mahallesi kavşağından Knidos tabelası yönüne, sağ taraftan yolunuza devam ediyorsunuz, biraz gidince Karaköy’e ayrılan yol kavşağına geliyorsunuz, burada tabelalar da görülüyor, sol taraftaki yola giriyorsunuz. Bu yolda 7-8 km kadar gittikten sonra karşınıza bir kavşak daha çıkacak, sol taraftaki yol Mesudiye’ye sağ tarafta yokuş yukarı giden yol Knidos’a giden yoldur. Bundan sonra Yaka köyüne kadar bir yere sapmadan gidiyorsunuz. Yaka köy camisinin yanından sola sapan yola giriliyor, burada Palamutbükü yazan tabela da var, Palamutbükü buradan 3 km mesafede. Haritada bu yolu 1 rakamıyla verdim. İkinci kavşak Çeşmeköy kavşağı, Yakaköy’den 3-4 km ileride Çeşmeköy’e sapan yola giriyorsunuz, bu yol da sizi doğru Palamutbükü’ne çıkarır. Haritada 2 nolu yol. Yol girişlerinde tabelalar bulunuyor. Çeşmeköy yolu daha çok Knidos tarafından gelirken kullanılır, Cumalı köy tabelasını geçtikten biraz sonra gelir.

palamutbükü sahili

Pırıl pırıl parlayan plajları, koyları , yeşilin bir çok tonunu göreceğiniz zeytin, badem ve çam ağaçları ile bir doğa harikası. Burası antik çağda , limanı ve verimli arazileri ile knidos ‘un önemli bir yerleşim yeriydi. Günümüzde de Datça’nın turizm alanında parlayan yıldızlarından.

palamutbükü plajı

Şehir gürültüsünden uzak, sakin , huzurlu bir tatil arayanlar için ideal bir yer. Pek çok antik ve doğal güzelliklere yakınlığı da ayrı bir konu. Bu konularda ayrıntılı bilgileri Datça Detay ana sayfamdaki linklerde bulacaksınız. Palamutbükü Datça’nın en büyük koylarından, dolayısıyle uzun bir sahili var, sahili bazı kısımlarda kum, bazı kısımlarda yassı çakıllı. Palamutbükü’ne glenler bu denizi unutamazlar.

palamutbükü sahilinde lokantalar

Palamutbükü uzun bir sahil şeridine sahip, bu yol üzerinde lokantalar , çay bahçeleri , barlar bulunmakta. Hepsinin önünden denize girebiliyorsunuz. Kıyı boyunca bu işletmelerin masaları, şezlongları sıralanmakta.

palamutbükü sahilinde masalar

Palamutbükü’ne gelenler bu denizi ve burada yaşadıklarını unutamıyorlar, böyle bir masada, ılgın ağaçlarının gölgesinde yemeğini yiyip, içeceklerini içenler bu anıları unutamazlar. Yazın en sıcak anında bile serin, bol oksijenli bir havası var, yazın bunaltıcı sıcağını hissetmezsiniz. Palamutbükü sonbahar aylarında da çok güzel ve sakin, sessiz bir tatil arzu edenler bu aylarda Palamutbükü’ne geliyorlar. Palamutbükü günümüzde birçok turistik işletme ve tesise sahip, yılın her döneminde müşretilerine hizmet eden tesisler var. Tesislerin birçoğunun sahilde şemşiye ve şezlongları bulunuyor, bunlardan ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Sahil boyunca birçok lokanta, cafe var, en kalabalık zamanda bile kendinize gölge bir yer bulmak mümkün.

palamutbükü limanı

Palamutbükü limanı korunaklı bir liman, yaz ve kış birçok gezi teknesi, yatlar, kotralar bu limana uğruyor.

palamutbuku-4

Palamutbükü’nün bu kadar sevilmesinde insanının da büyük rolü var, misafirperver sıcak kanlı insanlar, turistik tesislerin ve işletmelerin birçoğu aile işletmesi.

Sayfalar: 1 2

3 yorum

  1. 2014 yılı tatilde Ağustos ayında Palamutbükünde tatil yaptık. Çok beğendik. 2015 yılında tekrar gideceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir