datça yarıkdağ

Harikalar Diyarı

Hemen hemen her pazar arkadaşım Ekrem İpek ile Datça’nın değişik yerlerinde yürüyoruz, geziyoruz, 21 aralık pazar günü için de Reşadiye kavşağında buluşmak üzere sözleştik. Bir gün önce hava durumuna baktığımda yağmur gösteriyordu, bu bizi engelleyen bir durum değildi, yağmurda fotoğraf çekeriz dedik. Gece başlayan yağmur sabah kalktğımda da hafifçe yağıyordu. Arkadaşımla buluşup yola çıktığımızda yağmur durmuştu, Betçe taraflarında havanın daha değişik olacağını umuyordum. Yazı köyü arazilerinde dolaşıp çiçek açmış badem ağaçlarını ve az miktarda da olsa yılın ilk çağlalarının fotoğrafını çektik, birbirinden güzel manzaralara sahip parkurlarda yürüdük. Harikalar diyarı dedim sayfamın başlığına, bir masal kitabınının sayfalarını okuyor gibi dolaştık bu güzel diyarda, bizler de bir masal kahramanı gibiydik hissettiklerimizle.

aralik-bahari-2

Böyle insanı şaşırtan estetik görünüşte bir doğaya pek çok yerde rastlayamazsınız, dağlar bir heykeltraşın eseri gibi, Hızırşah arazilerinden geçerken karşımızda masal kitabımızın ilk sayfası açılmıştı. Yarık dağ ve Koca dağ, bulutların arasından vuran güneş ışığıyla oldukça etkileyici bir görünüşe sahiptiler. Gökyüzü yağmur bulutlarıyla kaplıydı, bugün bulutlu bir havanın olması çekeceğimiz fotoğraflar açısından da iyi bir durumdu.

aralik-bahari-3

Mesudiye manzarasına bakan tepede durduk, gökyüzünde bulutların gösterisi vardı, sol tarafımızda güneş ışıkları denizde parlıyordu. Kaplumbağa şeklindeki Adatepe denize doğru süzülür gibiydi.

aralik-bahari-4

Fantastik bir başka görüntüye Çeşmeköy kavşağında rastladık, uygun bir ışık vardı, karşımızdaki tepedeki yel değirmeni ve dağlar güzel bir kompozisyon oluşturuyordu.

aralik-bahari-5

Bulutlu havalarda doğa özel ışıklandırılmış bir stüdyo gibi.

aralik-bahari-6

Yazı (köy ) da köprünün yanından Kapıtaşı’na giden dere yoluna saptık, 23 kasım tarihinde fotoğraflarını çektiğimiz çiçek açan badem ağaçlarındaki son durumu merak ediyordum, çağlalar ne durumdaydı gidip görecektik. Havaya pek güvenemediğim için arabayla oraya gitmeye karar verdim, yolun girişindeki dereyi geçtikten sonra toprak yol pek bozuk olmuyor fakat köprünün yanında sel suları yolu derinleştirmişti, önce geçemiyeceğiz diye üzülmüştüm ama yakından bakınca biraz dikkatle ve yola dolgular yaparak geçeriz dedik, düşündüğümüz gibi de oldu. Hava durumuna güvenememin nedeni hava tahminlerinde Batıdan rüzgar gösterilmesiydi, batı rüzgarlarında hiç beklenmedik anda bir bulut gelir ve hızlı bir yağış gerçekleşir.

aralik-bahari-7

Arabamızdan inip Karakulak mevkiindeki çiçek açmış badem ağaçlarının olduğu arazilere giderken bir tarlada nergis çiçeklerine rastladık, geniş bir alan çiçek açmış nergislerle kaplıydı. Çok güzel görünüyorlardı, fotoğraflarını çekerken o güzel kokuları etrafa yayılıyordu

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir