Eylül’de Aktur ve Yağmurlu Bir Gün..

20 Eylül Salı günü arkadaşım Ekrem İpek ile Aktur’da yürüdük, fotoğraflar çektik. Arkadaşımla yürümeyi, paylaşmayı özlemişim, üstüne tatlı bir yağmur da yağmaz mı. Romantik, duygusal bir zamanın içinden geçip gittik.

datça aktur sahil

Geçen yıl böyle bir zamanda arkadaşımla Aktur’a gelip fotoğraflar çekmiştim, bu kez yine benzer bir zaman ve havada arkadaşımla Aktur’a geldik, havayı görünce aniden aklıma bu fikir geldi, arkadaşım için de güzel bir sürpriz oldu. Böyle bir havada ve sonbahar’da Aktur’u görmenizi tavsiye ederim. Buralarda havanın dışında sonbaharı çağrıştıran bir şey yok şahsen, her yer çiçeklerle donanmış, bir bahar yaşanıyor. Bulutlarla  gelen eylül ışığı Aktur gibi bir yerde şiirsel bir atmosfer sunuyor.

eylül'de aktur

Karşıda Adatepe, bugün gezdiğimiz Aktur Çiftlik Koyu’nu, Kovanlık Koyu’ndan ayıran kara parçası,  bu açıdan hep manzaranın içinde. Sivri bir ada gibi görünüyor buradan, Kovanlık tarafından bakınca dar, uzun bir kara parçası. Tepesinden iki koyu da fotoğraflamıştık, çok güzel manzaralar sunuyor. Her taraf çiçeklerle kaplı, soğuk renklerin içinde yaşamın ne denli güzel olduğunu haykırıyorlar. Biraz ilerideki sahilden hafifçe karaya vuran dalgaların sesi duyuluyor, huzur veren, ruhu dinlendiren bir müzik, güzel görüntülerin eşliğinde sahil boyunca bizimle.

aktur-sonbahar-3

Arkadaşımla Batıya doğru yürümeye karar verdik, daha önce bu taraftan sahilin en ucuna kadar gitmemiştik. Sessiz, huzur dolu çok özel bir yerdeyiz, yürüyen, gezen, bisikletle dolaşan, kafelerde, evlerinin önünde oturan insanlara rastlıyoruz. Denizde yüzenler de var. Genelde orta yaşın üzerinde, büyük ihtimalle emekli kişiler. Aktur koyları mavi bayraklı plajlara sahip, fotoğrafta mavi bayrak ve bu tür plajlarda olması gereken cankurtaran kulesi görülüyor.

aktur plajı

Çiçekler fotoğraflarımıza bir hareket ve canlılık veriyor.

aktur'da dinlenme

Sahil yolu boyunca oturma yerleri, banklar var. oturacağınız yoksa bile bir zaman için de olsa oturmak istiyorsunuz. Zaman durmuş gibi, sadece dalgaların belirli bir ritmle çıkardıkları sesler duyuluyor, karşımızda güzel bir manzara. Dakikalarca oturup bu pozisyonda kalabilirsiniz.

aktur günlüğü

Uzun bir sahil, şemşiye ve şezlonglarla dolu, çam ağaçları, çiçekler, çimenler rengarek ama sade bir dünya. Bir yeri Cennete veya Cehenneme çevirmek ne kolay diye düşündüm.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir