eski usül yağ elde etme

Eski Yağhaneler ve Zeytinyağı Üretimi

restore edilen mengenin içi

Eski Datça mengeninde preste sıkılan çuvallardan akan karasuyla karışık yağ üstte görülen geniş çukura geliyor. Seviye yükseldikçe üste çıkan zeytinyağı yukarıdaki delikten diğer bölüme geçiyor. Sol altta görülen boru karasuyun dışarı çıkması için. Burada yağı toplamakta kullanılan maşraba hala duruyordu.

mesudiye avlana eski mengen

Mesudiye Avlana’da birbirine yakın mesafede iki tane eski yağhane var, aygıtlar hala bırakıldığı gibi durmakta. Mengende sıcak suyun ve yağların konduğu variller duruyordu. Fotoğraftaki yağhaneyi  Adem Kaya çalıştırmış.

geleneksel mengenler

Daha yukarıdaki Mengende de  o zamandan kalma aygıtlar, ocaktaki kömürleşmiş odunlar öylece duruyordu. Bu mengenlerde preste sıkım yapılırken belirli aşamalarda çuvallara sıcak su dökülüyor, her mengende bir ocak oluyor. Bu yağhane  Sebahattin Kaya’ya aitmiş.

eski usül zeytin sıkma presi

Knidia Çiftliğinde zaman zaman kullanılan mengendeki pres ve kıl çuvallar görülüyor. Çuvalların arasına çelik levhalar konularak daha iyi sıkım sağlanıyordu.

knidia çiftliğinde değirmen taşı

Motor gücüyle çalışan çift değirmen taşları kullanılmadan önce, insan veya hayvan  gücüyle çalışan tek değirmen taşı kullanılıyordu.

antik değirmen taşı

Mesudiye Avlana’da fotoğrafını çektiğim çok eskilere dayanan yağhaneye ait  değirmen taşı, dairesel bir biçimde  hayvanlar tarafından döndürülüyordu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir