emecik dağı keşif gezisi

Emecik Dağı Keşif Yürüyüşü

emecik-kesif-gezisi-1
31 Mart tarihinde arkadaşım Ekrem İpek ile Emecik dağının kuzey yamaçlarında yürüdük. Geçenlerde Bağla koyuna yürüdüğümüzde Bağla burnuna ulaşıp, manzarayı görmek istemiştim. Aşılması çok zor bir doğa var, burnu geçenler tekneyle geçebiliyorlar. Güzel bir bahar havasında Datça Belediyesi Çöp Arıtma tesisinin yanından yürüyüşümüze başladık. Bu yol Bağla koyuna giden toprak yol, ilk kez yürüyorduk. Yolun başlangıç kısımlarında tel örgüler var, çöplükten doğaya atıkların gelmemesi için yapılmış sanırım ama rüzgarla uçuşan naylon poşetler ne yapıp edip telleri geçmişler ve doğaya yayılmışlar.

emecik-kesif-gezisi-2

Toprak yoldan biraz yürüdükten sonra tepelere doğru tırmanma başladı, sağ üstte çöp işleme tesisi görülüyor.

emecik-kesif-gezisi-3

Sıkça kullanıldığı anlaşılan bir patika yolu takip ederek, tepelere doğru yürüyüşümüze devam ettik. Emecik dağına batı tarafından tırmandığınızda manzara hep aynıdır, kabartma haritalardaki gibi bir kara parçası karşınızda görünür.

emecik-kesif-gezisi-4

Yarımada’nın Emecik dağından birçok kez fotoğrafını çekme imkanım oldu, genelde puslu bir hava olduğu için istenildiği gibi fotoğraf çekmek zordur. Bugün havanın oldukça sıcak olmasına karşın görüş iyiydi,  bundan da iyisi buralarda fazla rastlanmaz. Buradan çektiğim fotoğraflarda yarımadayı kanat çırpan bir kartala benzetirdim. Bugün bu yükseklikte, bir caretta kaplumbağasına da benzettim. Kanat gibi çıkıntılar karşılıklı iki inceburun, biri Akdeniz, diğeri Ege denizi tarafında. Ön tarafta rüzgar santralleri görülüyor.

emecik-kesif-gezisi-5

Bu dağlarda yörede kefen ( Geven ) ve pamuklan adları ile bilinen bitkiler çokça, kefenler sarı çiçekleri ile, pamuklanlar genelde beyaz çiçekleri ile görsel bir ziyafet sunarlar. Pamuklanların pembe renkli daha geniş yapraklı türleri az da olsa görülüyor. Patika yol dikenli bitkilerin arasında devam ediyor, hatta güzel bir yürüyüş rotasıymış dedirtti ilk başlarda.

emecik-kesif-gezisi-6

Adaçayı ve kekiklere de rastlıyoruz, adaçayları çiçekte çok hoş görünüyorlar.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

2 yorum

  1. Teşekkürler Muzaffer abi. Bir keşif gezinizde ben de bulunmak istiyorum. Yürümek , tırmanmak , inmek , çıkmak dışında; keşif yürüyüşleri , birçok doğa severde olduğu gibi, ben de de çok farklı heyecanlar yaratmıştır. Kabul ederseniz çok mutlu olacağım.. Sevgimle ve Saygımla…

  2. eine Wanderung die seines gleichen sucht auf dieser wundervollen Welt. herrliche Bilder, ein muss es selbst zu erleben. Vielen dank für die erlesene, schöne Bilderreihe.
    Ich/wir versuchen diese Tour mal selbst zu machen.
    viele Grüße aus Datca
    Emil und Monika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir