Datça’nın En Zorlu Doğasında Yaşananlar – Sındı – Merdivenli Yürüyüşü

Şimdi bakıyorum, bu cangıl ormanın içinde bu pozu verirken bilmedikleri bir doğada yol alan kaşifleri hatırlatmışız, yanlış bir vadiye mi girdik dediğimiz anlar, Merdivenli dağlarını gördüğüm halde denizi bir türlü göremiyorduk.

Vadide çok büyük sandal ağaçları vardı, buradan kesilen çamlar çürümezmiş bu nedenle eski zamanlarda toprak damlarda kullanmak için buralardan ağaçlar götürülmüş.

İlginç doğa görüntülerine zaman zaman Kanyonlar da eşlik etti.

Ve sahile ayak bastığımız anlar güzel anlardı, başarmıştık, kazasız belasız gelmiştik, bundan sonra Mersincik’e doğru yürüyecektik, burada bir mola verdik. Merdivenli koyu fantastik bir manzara sunuyor. Karia yolu buradan geçiyor, yol sık bitki örtüsünü takip ederek gidiyor. Bu patika yol olmasa bu doğayı geçemezsdiniz. Binlerce yıldır kullanılan patikalar, Karaköy ile Knidos arasındaki irtibatı sağlıyordu.

Bu yürüyüşte benimle bu güzel anları paylaşan Ekrem İpek, Vedat Uysal, organik Sedat ve balta Osman’a çok teşekkürler, çok iyi bir yol arkadaşıydılar, bu gibi yollarda yürüyeceğiniz arkadaşlar önemlidir. Merdivenli – Mersincik bir saatlik bir yürüyüş mesafesi, 8 saatlik bir yürüyüşün ardından Mersincik’e gelmiş olduk. Bizi bekleyen araca binip Sındı’da arabamızın yanına geldik, eve geldiğimizde hava kararmak üzereydi. Uzun yıllar hatıralarımızda kalacak bir yürüyüştü, mutlu döndük.

2 thoughts on “Datça’nın En Zorlu Doğasında Yaşananlar – Sındı – Merdivenli Yürüyüşü

 • 14 Mayıs 2021 tarihinde, saat 11:05
  Permalink

  Merhaba

  Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

  Daha önce bu tarz bir doğa yürüyüşü yapmayanlar için burayı önerirmisiniz…

  Yanıtla
  • 14 Mayıs 2021 tarihinde, saat 12:36
   Permalink

   Teşekkürler, kesinlikle hayır her yeri yürüdüğüm halde burayı yıllar sonra rehber arkadaşlarla yürüdük.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir