sındı merdivenli yürüyüşü

Datça’nın En Zorlu Doğasında Yaşananlar – Sındı – Merdivenli Yürüyüşü

Kayalık yamaçlardan öndeki dağa doğru yürüdük biz oraya geçen yıl ormanı geçerek gelmiştik. Yolda Vedat arkadaş yeşil bir bitkinin kökünü kazarak, zorunlu kaldığınızda kökü su ve yiyecek ihtiyacınızı karşılar dedi. Yaprağından bir parça koparıp verdi, bir sıvı salgılıyordu emdim değişik bir tadı vardı.

Zirvede yemek molası verdik, arkadaşlar için kahvaltı molası. Aynı zirvede geçen yıl da mola verip, öğle yemeğimizi yemiştik, o anlar canlandı gözlerimin önünde, geldiğimiz yoldan geriye döndük sonra. Arkadaşlar yanlarında birçok yiyecek getirmişti, neler yoktu, bal, zeytin, köy peyniri, poğaçalar, patates haşlama, ben de bir şeyler getirdim ama fazla değildi. Yanıma aldığımız her şeyin ağırlığını hesap etmem gerekiyor, 1.5 litrelik bir su almıştım, yolun sonuna kadar dikkatlice kullandım, su sorunum olmadı. Vadilerde insan diğer yerlerden daha çok terliyor, su ihtiyacı duyuyor.

Zirvede kameramı ayarlayıp toplu bir fotoğraf çektirdik, doğu tarafımızda Karaköy ovası, parmak gibi denize doğru uzanan dağlar, önümüzde Mersincik adaları, sol tarafımızda derin bir vadi, manzaralar çok güzeldi. Tepede yapılan rota tayininden sonra çok dik bir yamaçtan, sandal ağaçlarının arasından inmeye başladık.

sındı prmanlarında trekking

Dik yamaçlardan vadiye doğru indik, hayal ettiğimiz her şeyin olduğu bir doğanın içindeydik, mutluyduk.

Vadinin içine indiğimizde başka bir dünyanın içine adım attığımızı biliyorduk ama bizi nelerin beklediği konusunda bir fikrimiz yoktu. Sık bitkilerle kaplı derin vadilerde yol alacaktık, bu bitkilerin arasını bir ağ gibi saran dikenli sarmaşıklar bizi en zorluyan bitkilerdi. Bazen ne kadar dikkat etseniz de yüzünüzde duyduğunuz bir acı onun eseriydi, söylenerek yol alıyordum o anlar.

3 – 4 saat boyunca bu vadide çabaladık durduk, çok ilginç görüntüler vardı ama verdiğimiz mücadele, yol aldığımız doğaya konsantre olma, fotoğraf, video çektirmeyi unutturdu bize. Bu yürüyüşümde fotoğraf makinamı yanıma almadım, çok ağırlık yapıyor, fotoğrafları Ekrem İpek arkadaşım çekti ben video çektim, bazı fotoğraflar videomdan.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

2 yorum

  1. Merhaba

    Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

    Daha önce bu tarz bir doğa yürüyüşü yapmayanlar için burayı önerirmisiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir