sındı merdivenli yürüyüşü

Datça’nın En Zorlu Doğasında Yaşananlar – Sındı – Merdivenli Yürüyüşü

İlginç kayalıkların arasından geçerken çok değişik bir parkurda yürümenin heyacanı içindeydik. Çektiğim videoyu tamamladığımda izlemenizi öneririm, yaşadıdığımız heyacanı siz de yaşayacaksınız, çok güzel, özel görüntüler var.

Bu tırmanma esnasında rastladığımız üç tür bitkiden söz edeyim, solda yeşil yapraklı bardak çiçeği denen bitkinin çok güzel bir çiçeği oluyormuş, yakında açar dediler. Yurt dışına kaçırıldığını da belirtti arkadaşlar. Sağ üstte Yörede çanak denilen mantarımsı bitki  yenen bitkilerden, yemeği yapılıyor. Sağ altta yörede Araperi denen mantar türü  de yemeği yapılan bitkilerden.

 

Dere yatağından, sandal ağaçlarının arasından dağın zirvesine geldik, geçen yıl Ekrem arkadaşımla geldiğimiz noktalar. Buradan çok eskilerden bu yana kullanılan patika bir yolu takip ettik, çam ormanlarının ve sandal ağaçlarının arasından giden bir yol.

Geçen yıl yön konusunda kararsız kalmıştık, bugün nerede hata yaptığımızı da anlayacaktık, arkadaşlar güzergah hakkkında birbirleriyle fikir alışverişinden sonra karşı tepeye rota tuttular.

Maki ormanları, kayalar aşıldı, tepeye doğru tırmandık.

Karşı dağın kayalıklarından aşağıdaki derin vadiyi seyrettik bir müddet, buraya Kofunun düştüğü yer diyorlarmış, bir zamanlar Kofu isminde biri bu kayalıklardan düşmüş. Denize parmak gibi dik uzanan dağlar ve aralarında çok derin vadiler, birazdan böyle bir vadiye inecektik. Dağ keçilerinin vatanı kayalıklar.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

2 yorum

  1. Merhaba

    Tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim

    Daha önce bu tarz bir doğa yürüyüşü yapmayanlar için burayı önerirmisiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir