hızırşah kültür evi

Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu ” Karcığar Faslı ve Solo Şarkılar ” Konseri

datça'da türk musikisi konseri
Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu Bahar Konserini 24 Mart 2019 günü saat 15.00 de Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’nde verdi, konsere musikiseverler yoğun ilgi gösterdi.
DATÇA KLASİK TÜRK MUSİKİSİ TOPLULUĞU KARCIĞAR FASLI ve SOLO ŞARKILAR konserinde program 3 bölümden oluşuyordu.
Programın 1. bölümü ” Karcığar Pesrev’ ile başladı. Beste: Tatyos Efendi Usul: Çifte Düyek . ” Hüsnüne Etvarı Nazın Şan Senin ” Beste: Lemi Atlı Usul: Ağır Aksak eseri ile program devam etti. Programın SOLOLAR bölümünde HANENDELER Suat Gürce ve Güngör Önder, Klasik Türk Musikisi Karcığar makamının en güzel eserlerini, büyüleyici sesleri ile icra ettiler.

” Bir Yaralı Kuş Çırpınıyor Sanki Telinde ” Beste: Arif Bey, Usul: Aksak, Solist Suat Gürce ile başlayan konserin 2. bölümünde musikiseverler tempo tutup, şarkıya eşlik ettiler. ” Mutluluk Kapıyı Kapamış Bana ” Bestekarı Güngör Önder’in sesinden şarkıyı dinledik. Son bölüm ” Gül Açar Bülbül Öter Yaz Geçer ” ve ” Bağa Girdim Ay Çıktı Karşıma Bir Yar Çıktı ” eseri ile sona erdi.
Musikiseverler, konseri çok beğendiler ve sanatçıları teker teker tebrik ettiler. Bu konser bizi uçurdu, içimize huzur doldu, muhtesem bir konserdi, çok keyif aldık dediler.

SAZENDELER: Bendir Nurşen Çanga, Ud Mustafa Dülger, Kudüm Huriye Dülger , Keman Işık Sandalcı
HANENDELER: Güngör Önder, Suat Gürce
Hızırşah Yaşayan Tarih Kültür Sergi Evi’n deki klasik müzik konseri çok beğenildi. Konserin kısa sürede tekrar edilmesi istendi.
Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğunu, 2010 yılında, üç amatör müziksever arkadaş bir araya gelerek kurdu.  Türk Musikisi konusundaki bilgi ve tecrübelerini paylaşıp, arttırmak, hoşça vakit geçirmek amacıyla yola çıkmışlar. Zaman içinde grup büyümüş, çalışmalar olgunlaşınca ailelerinin ve yakın dostlarının bulunduğu toplantılarda eserlerini icra etmişler.  Yılda iki kez, bazen makamsal, bazen tematik konserler veren Datça Klasik Türk Musikisi Topluluğu, keyif veren, mutlu eden, muhteşem bir konsere daha imzalarını atmış oldular.

Haber ve fotoğraf: Esmeri Alev Ekebaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir