Datça Koyları

Bağla Koyu

datça bağla koyu

Bağla Koyu Yarımada’nın kuzeyinde, Emecik dağının batı tarafında hemen dibinde yer alıyor, küçük güzel bir koy. Belediye çöp alanının yanından geçen  toprak yoldan ulaşabiliniyor, yol traktör ve jeep türü arabalara uygun. Bağla Koyu Gezisi

Gereme – Katıyalı

kızlan gereme katıyalı

Gereme – Katıyalı’ya Kızlan’dan devam eden iki değişik yolla ulaşılabiliniyor. Bir tanesi Kızlan’ın geçtikten sonra toprak yol Gereme koyuna çıkıyor, sahil boyunca 3-4 km devam edince Katıyalı’ya gelinir. Diğer yol Kızlan’ın içinden  rüzgar türbinlerine çıkan toprak yol, rampa çıkmak gerekiyor. Kuzeyde olmasına rahmen kuzey rüzgarları burada rahatsızlık vermiyor. Çeşme var, piknik yapılıyor. Etrafı çam ormanlarıyla kaplı.

Yağlısu Koyu

yağlısu koyu

Ege tarafındaki İnceburun’a gelmeden önceki küçük bir koy, buradaki mağaradan sızan sulardan dolayı yörede ( Kızlan ) buraya Yağlısu deniyor. İnceburun yürüyüşünde çektiğim fotoğraf.

Körmendibi

körmen dibi

Karaköy ile Kızlan arazileri arasında kalan İnceburun’un güneybatı tarafında yer alan koya yörede Körmendibi deniyor. Sık çalımsı, dikenimsi bir flora var, zaman zaman geçit vermiyor. Koyun arka tarafı bitki örtüsü çok sık dağlarla çevrili. Buraya yaptığımız yürüyüşün linki.

Yurmakaya

karaköy yurmakaya koyu

Yurmakaya Karaköy’ün kuzeydoğusunda Yarımada’nın ege tarafında yer alan küçük bir koy, denizden veya doğa yürüyüşü ile ulaşılır. Yürüyerek 45 dakikalık bir mesafede, doğuya doğru sahili takip edip patika yoldan ulaşabilirsiniz.

Murdala

datça murdala

Yarımada’nın Ege tarafındaki cennet koylardan, Cumalı köyünden 5-6 km lik toprak bir yoldan gidiliyor, yol düzgün. Koya binalar yapıldı ( site ), piknik yapmak, denize girmek, kamp yapmak için uygun. Doğa yürüyüşü yapanların geçtiği bir yer, Karia yolu buradan geçiyor. Murdala Knidos Yürüyüşü

11 thoughts on “Datça Koyları

 • 23 Aralık 2014 tarihinde, saat 14:40
  Permalink

  Hepsi birbirinden güzel,açıklamalı fotoğraflar .Datça sevdalılarına anlamlı bir armağan,hele benim gibi artık buralara gitmeyi hayal bile edemeyenler için.Yüreğinize,ellerinize,ayağınıza sağlık.Nice gezmelere..

  Yanıtla
 • 31 Temmuz 2016 tarihinde, saat 00:21
  Permalink

  Kimseye tavsiye etmeyin her geçen sene daha kalabalık oluyor.Yada kıymet bilecekler gelsin .Umarım Datça ile ilgili imar planları yürürlüğe girmez veya gecikir Tek temennim bu

  Yanıtla
 • 9 Aralık 2017 tarihinde, saat 12:24
  Permalink

  Öncelikle ememeğinize sağlık. Bu. Kadar detay vermeseniz keşke 🙂 bakir kalan yerlerden güzel Datça. Kıymet bilen insanlar gider görür umarım.

  Yanıtla
 • 15 Şubat 2018 tarihinde, saat 16:33
  Permalink

  Muzaffer Bey merhaba,

  Akdeniz tarafındaki koylarda kurucabük’ün daha doğusundaki koyları haritada göstermemişssiniz, başka bir haritada da bulamıyorum, bu konuda Datça koylarını daha kapsamlı gösteren bir harita mevcut mudur yada siz hazırlayabilir misiniz.

  En derin sevgi ve saygılarımla

  Yanıtla
  • 15 Şubat 2018 tarihinde, saat 17:06
   Permalink

   Merhaba Onur arkadaş doğa yürüyüşlerinde çizdiğim haritalarda vardı, ama ayrıca yeni bir harita hazırlamaya çalışacağım. Teşekkürler.

   Yanıtla
 • 24 Temmuz 2019 tarihinde, saat 22:05
  Permalink

  Gerçekten güzel bir paylaşım emeğinize sağlık. Bu koylardan hangileri daha bakir kamp yapmak için ve içme suyu olan (dere çeşme vs ) bilgilendirirseniz sevinirim .

  Yanıtla
  • 25 Temmuz 2019 tarihinde, saat 00:52
   Permalink

   Turistik koyların dışında su bulma durumu yok, Kızlan Gereme’de kaynaktan akan bir çeşme var ama kamp yapmak yasak.

   Yanıtla
 • 31 Temmuz 2019 tarihinde, saat 14:36
  Permalink

  Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 25 Nisan 2020 tarihinde, saat 14:05
  Permalink

  Merhaba cok guzel hazirlamişsiniz tesekkur ederiz bir sorum olacak izninizle:
  Poyraz liman dediginiz koyun baska isimleri var mi?(tekir koyu /bükcez) gibi

  Yanıtla
 • 22 Ekim 2020 tarihinde, saat 11:29
  Permalink

  Valla anlatıp duruyorsunuz.Datcada yol yoktu,kalabalık yoktu,hayat sade idi.Önce yollar yapıldı,sonra doğa yazarları yazdı durdu.Sonuç.Datca büyük şehir kalabaliklarini ağırlamaya başladı,Ankara nin yarışı burda,her yer kalabalık,koylarda palamutbükünde kalabalıktan denize giremedik.Ben eski Datçayi özlüyorum.kusura bakmayın.Saygılar.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir