Datça’da Bahar Gezileri

mart-bahari-31

Knidos’a doğru yolumuza devam ederek baharın güzelliklerini aradık, tabii aklımıza gelen yerlerden biri Bağlarözü ama bu yıl Bağlar özü kuraklık nedeniyle eski görüntülerinden uzakta. İlk çağla fotoğraflarını çektiğimiz Bağlarözü’nde buradan gördüğümüz kadarıyla bademler daha çiçekte. Manzara çok güzel ama güneşin o tarafta olması nedeniyle çok iyi fotoğraflar çekemiyorum. Aşağılara doğru bakarken bir terasta antik kalıntılar gördüm, oradan manzara da çok güzel görünüyordu. Yıllarca buradaki birçok kalıntıyı belgelediğim halde bu yeni dikkatimi çekti, yanına gidinceye kadar da etrafı sur duvarlarıyla çevrili daha önce gördüklerime benzer bir kutsal alan diye düşünüyordum.

mart-bahari-32

Antik kalıntılara doğru giderken yolumuz üstünde çiçek açmış badem ağaçları çok güzel manzaralar oluşturuyordu. Çiçeklere vuran bulutların arasından süzülüp gelen ışığın  bu görüntülerdeki rolünü belirtmek gerek. Şubat aylarında bademlerin toplandığı bu yerlerde de bademler henüz çiçekte. Bu durum belki de çiftçiler açısından iyi olacak, çiçekler soğuk ve doludan etkilenmediler.

mart-bahari-33

Terastaki tarihi kalıntının yanına gittiğimizde çok güzel bir manzarayla karşılaştık, öyle güzel bir yere yapmışlar ki geniş bir alanı görebiliyorsunuz. Aşağıda badem ve zeytin ağaçlarıyla kaplı düzlükler uzanıyor, ovada badem ağaçları beyaz lekeler oluşturuyor. Gelelim bizim antik kalıntıya; dairesel bir biçimde yapılmış, polygonal ( çok köşeli ) şekilde düzgün  örülmüş duvarları bulunan bir yapı. Bu şekilde bir şey beklemediğim için oldukça şaşırdım diyebilirim, Knidos nekropolünde gördüğüm bu gibi yerler genellikle dikdörtgen biçimde oluyor, duvar örme tekniği benzer şekillerde olabiliyor.

mart-bahari-34

Güneye bakan kısmında duvarlar kale duvarı gibi yüksek, hoş bir görüntüsü var. Bu şekilde dairesel bir anıt Yazıköy – Belen kavşağını geçtikten sonra var. Hellenistik döneme ait , marmaris müzesi ekiplerince birkaç yıl önce kazılmıştı. Bu yapı Hellenistik dönemden önceki dönemlere ait olabilir veya diğer yapıdaki gibi Hellenistik dönemdir.

mart-bahari-35

Doğu tarafında duvarlar daha alçak, kuzey ve batı tarafında ise toprak seviyesinde taşlarla çevili.

mart-bahari-36

Karşı taraflarda  gökyüzü oldukça bulutluydu, güneş nedeniyle fotoğrafta pek belli olmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.