Datça’da Bahar Gezileri

mart-bahari-7

Birkaç hafta önceki çiçekli dallarda şimdi yeşil çağlalar görünüyordu, bir teslik olmazsa bu yıl çağla bol olacak gibi. Gördüğümüz çağlaların toplanması için birkaç gün daha geçmesi lazım.

mart-bahari-8

Çağlalara bakalım derken birden kendimizi papatyaların içinde bulduk, şiirsel, masalımsı bir dünyada. Kuş sesleri öyle çoktu ki, bizden rahatsız olmadan ötüşlerine devam ettiler. Arılar deseniz öyle, vızıltılarının sesini bir ara ses cihazıma kaydettim. Bir yerde kuşlar mutlu ötüyorsa, arılar vızıldıyorsa işler iyidir derim. Kuşların bu güzel ötüşleri yavrulama dönemine girdikleri içindir sanırım, kekliklerin ötüşlerini de duyduk gezimizde.

mart-bahari-9

Kurak geçen kışın izlerini gezilerimizde görebiliyoruz, daha önceki yıllarda çimenlerle, çiçeklerle kaplı araziler bu sene sararmış otlarla kaplı, çiçekler de görünmüyor. Burada çimenlerin arasında gezerken onların yağmur yağmış gibi ıslak olduğunu gördük, bazılarının üzerinde hala  su damlaları duruyordu. Bunun nedeni çiğ, burada gördüğümüz baharın da nedeni bu.

mart-bahari-10

Sarı papatyalara bu yıl çokça rastlayamadık, belki bu yağmurdan sonra daha çok görürüz.

mart-bahari-11

Papatyalar kurak yerlerdekinlere göre iriydi, aralarında mor renkli çiçekler vardı. Birkaç kez kelebeklere rastladım ama, hızlı hareket edip, yaklaştırmıyorlardı, fotoğrflarını çekemedim.

mart-bahari-12

Baharın habercisi gelincikler geçmiş yıllardaki kadar çok olmuyor, gördüğüm kadarıyla tarlaların sürülmesi bunda etkili oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.