yaban doğası

Datça Yaban Doğasında – Emecik Dağı

datca-yaban-dogasi-38

Bitkilerden hiçbir şey görünmüyor, kaygan zeminlerde bizim gibi kaymış bir yaban hayvanına ait izler var, geniş, düz izler. Domuz olsa hemen anlardım. Bir ara bir köşede yatak gibi düzeltilmiş bir yer de gördüm, önümüzdeki ağaçlar daha yeni çiğnenmişti, un ufak olmuşlardı. Zaman zaman ses çıkarıyorum, sürpriz bir karşılaşma olmasın diye.

datca-yaban-dogasi-39

Dağlar geçit vermiyor, geriye dönerken aynı zorlu araziyi kullanacağımız aklıma geldikçe içimden yandık diyorum ama o gizemli dünya öyle büyüleyici ki, bütün zorluklar, engeller bir anda unutuluyor.

datca-yaban-dogasi-40

Burada bizi en zorlayan şeylerden birisi dikenli sarmaşıklardı, ağ  gibi her tarafı sarmışlardı, kollarım kan içindeydi, hatta bir ara arkadaşım fotoğrafını çekti, ama alıştık onlara. Sarmaşıklara yakalanmamak için eğildik, süründük, bazen yakalanıp düştük, söylendim onlara, ama bu doğa böyle.

datca-yaban-dogasi-17

Dik bir yerden iniyorsunuz, vadinin zeminindesiniz ama biraz sonra yeni bir iniş başlıyor. baktım olacak gibi değil, bu yolu tekrar çıkmak da mümkün değil, zaman yetmez, buralarda kalırız, sonra gördüğüm bazı izler de beni uyarıyordu. Doğada çok gezdim, izleri hep takip ederim, dışkılar da onları tanımlamamıza yardım eder.  Ezilen dallar, anolmal bir şey, bize bir şeyler söyler.

datca-yaban-dogasi-18

Burada gördüğüm bitkilerden. Evet işi tadında bırakmak lazım dedim, önümüze yine çok sık bitki örtüsü çıkmıştı, o kapıdan geçme diyordu içimden bir ses. Aşağılara doğru inen bir vadi, dibi nerede belli değil, insan ayağı basmamış yerler. Doğal olarak yaban hayvanlarının güvenle sığındıkları bir mekandayız. Hiç domuz izi yok, belli ki burada onları tedirgin eden bir şeyler var.

datça'da vahşi doğa

Arkadaşıma yan taraftaki yamaca tırmanmasını söyledim, çevremize bakalım dedim, neredeyiz ve aynı yolu kullanmadan dönebilirmiyiz, demenek istedik, geldiğimiz kısım çok tedirgin ediciydi. vadiye baktığımızda daha yolun yarısında bile olmadığımızı gördük, kıyıya ulaşmak için daha çok aşılacak yerler vardı, derinlik gittikçe artıyor.

datca-yaban-dogasi-42

Yamaçlardan bayağı bir gittik, bu kısımlarda biraz güneş vardı ve daha sıcaktı. Vadinin dip kısımlarında yürürken serin bir hava yüzünüze çarpıyor, klima çalışıyor gibi.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yorum

  1. sizi kıskanmamak elde değil,gene çok güzel bir doğada yürümüşsünüz…paylaştığınız için teşekkürler:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir