karaköy balıkçı barınağı

Datça Her Mevsim Bir Başka Güzel

karakoy-doga-yuruyusu-7

Tarihi kalıntıların yanındaki tarlanın denize bakan tarafı çalılardan yapılmış çitlerle çevrili, bayağı sağlam görünüyorlar. Dağ tarafında, fotoğraftaki gibi tellerin bulunduğu çitlerle çevrili. Yaban hayvanlarını uzaklaştırıcı teller olabilir. Hayvanlara zarar vermeyen ama onları engelleyen bir elektrik veriliyor, son zamanlarda ayılara karşı arıcılardan da kullananlar oluyor, doğaya zerir vererek onların öldürülmesini engellemek için teşvik ediliyor. Son toplantıda bu konuya da değinildi, domuzlar için doğaya bırakılan zehirli maddeleri diğer hayvanlar da yiyerek yok oluyorlar. İnsanlarımız maalesef doğaya ve kendilerine verdikleri zararı bilmiyorlar, her canlının doğaya inanılmaz bir katkısı var diyoruz, zararlı birini yok edeceğiz derken tüm doğaya zarar verdiğimizin farkında değiliz. Sonra da ilaç şirketlerine çalışmaya başlıyoruz. Zehir doğadaki tüm canlıları etkiliyor, keklikler, kuşlar, yılanlar, daha birçok canlı yok oluyor. Ben çevre konusundan sıkça söz ederken Çevreci tabirini kabul etmiyorum, her insanın insanlık borcu, yaşadığı çevreye saygılı olması, onu sağlıklı bir biçimde gelecek kuşaklara aktarması. gelecek kuşaklar dediğimiz hepimizin çocukları, torunları, onlardan daha kıymetli yaşamımızda ne var. Ama bu günü kurtararak kurnazlık yaprtıklarını düşünenler kendi çocuklarına, torunlarına kötülük ediyorlar.

karakoy-doga-yuruyusu-8

Tarihi eserleri gezdikten sonra Yurmakaya’ya doğru giden patika yola giriyoruz. Burada Karia yolu işareti var, Karia yolu dağın yukarısından Yurmakaya koyuna gidiyor, biz kıyıyı takip eden patika yoldan gidip dönüşü Karia yolundan yapacağız, böylece değişik manzaraları, florayı, mağaraları görüntüleyeceğiz.

karakoy-doga-yuruyusu-9

Güneybatı tarafımızda Kocadağ bulutları toplamış yine, dağlar denize elin parmakları gibi uzanmışlar, her parmağın ardında gizemli bir vadi var. Yürüdüğümüz bu kısımlarda Finike ardıcı dediğimiz maki şeklindeki ağaçlar çok yaygın. Maki şeklinde kalmalarının en büyük nedeni bence buralarda çok sert esen kuzey rüzgarları, doğada hep gördüğümüz gibi canlılar bulundukları bölgeye göre değişimler yaşıyor.

karakoy-doga-yuruyusu-56

Hava kapandı güneş gidince karşı tarafların da fotoğrafını çekmek mümkün oluyor.

karakoy-doga-yuruyusu-10

 

Finike ardıçlarının arasında sakızlıklar kürler şeklinde geniş bir alanı kaplıyor, birçok canlının saklanması, yaşaması için uygun ortamlar. Karşı taraflarda Kos ve Bodrum tarafları görünüyor.

karakoy-doga-yuruyusu-11

Çok güzel manzara var, renkli kayaların arasından yürüyoruz, bu çeşit kayaları Divan burnu ve Aslan burnu taraflarında da görmüştüm,

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Bir yorum

  1. çok begendım sayfanızı ellerinize sağlık.Yazınızda bir cümle şöyle bir insanın doğaya faydasını anlamadım diyorsunuz haklısınız tabiki.İnsanın yaratılış gayesi yaratanına kul olmak görevi verilmiştir.selam ve muhabbetle kalınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir