dağların çekiciliği

Dağların Gizemi – Datça Yaban Doğasında

dagların-gizemi-19

Kayalar bizi geçen günlerde yürüdüğümüz patika yola getiriyor, bu patika yolu keçilerin sıkça kullandığı anlaşılıyor. Bu yolun dışında yürümek çok zor.

dagların-gizemi-20

Patika dağa doğru yükselerek gidiyor, geldiğimiz yolda bayağı bir efor harcadıktan sonra bu yokuşları çıkmak kolay olmuyor. İn, çık, kayalardan, dallardan geçerken yaptığımız hareketler vücudumuzun her tarafını çalıştırıyor.

dagların-gizemi-21

Sık bir bitki örtüsünün içine giriyoruz, patika düzgün bir şekilde devam ediyor, sandal ve çam ağaçları birbirine karışmış. Dağın vadiye doğru uzanan yamaçlarının tam orta noktasındaki bir patika yoldayız. Aşağıda dik yamaçlar, vadiye doğru uzanıyor.

dagların-gizemi-22

Patika yol inişli, çıkışlı devam etti.

datça vahşi doğa

Geçen gün geçtiğimiz yol, domuzların su birikintisini geçiyoruz, çamurlu da olsa hayvanlar içiyordur diye düşündüm. Biz geçen günkü yürüyüşümüzde bu yola çok dik bir yamaçtan inmiştik, şimdi patika yolun sonuna kadar gideceğiz, işler rast giderse karşı dağlardan yürüyüşe başladığımız noktaya ulaşmaktı düşüncemiz. Tabii bilmediğimiz bir doğa, karşımıza nasıl engeller çıkacak, zaman da önemli, çok hızlı bir tempo yakalayamadık, yorgunluk belirtileri vardı.

dagların-gizemi-24

Nasıl bir bitki örtüsünün arasına girdiğimiz fotoğraflarda görülüyor. Sağ alttaki fotoğrafta görülen karşımızdaki ormanlık alanı geçmemiz gerekecek.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. SEVGİYE TUTUNMAK Adlı şiir kitabımdan:ESKİ DATÇA:Datça’nın dar sokaklarında.Tarihi dokuyu işler taş evler.Begonviller süsler duvarlarını.Ilık bir rüzgar ısıtır içimi.Havasını solurum badem ağaçlarının.Evlerin bahçesinde siyah incirin balı.Yüreğimde Can Yücel şiirlerinin tadı.Güneşin kızıllığı yansır tepelerden.Yazın göğünden süzülür bulutlar.Deniz sakin dalgaların sesi duyulmaz.Düzlüklerde kurumuş yabani bitkiler.Kaysı kıvamındaki güneş.Bakar tepelerden göz kırparak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir