dağların çekiciliği

Dağların Gizemi – Datça Yaban Doğasında

dagların-gizemi-13

Tehlikeli bölgenin geçilmesinden sonra yüzde ve vücutta oluşan rahatlama, arkadaşımın çekiminde görülüyor. Bu gibi dağlarda bunlar yaşanacaktır, bilerek buralara geliyoruz. Korktuğumuz, heyacanlandığımız, çaresiz hissettiğimiz anlar da bu zor doğada yaşanacaktır. Önemli olan korkunun, çaresizliğin egemen olmamasıdır, en doğru kararı en kısa zamanda verebilmek hayat kurtarıcıdır. Denizlerde yıllarca tek başıma bu konuda çok şey öğrendim ama doğa öyle ki her defasında yeni bir şeyi daha öğretiveriyor insana. Hiç aklına gelmeyen, hesap edemediğin. Bu yürüyüşümüzde dağarcığıma Datça doğası ile ilgili yeni bilgiler, tecrübeler eklendi.

dağların gizemi

Karşımızda görkemli, geçit vermez kayalar, aşağıda içinden çıkıp geldiğimiz vadi.

dagların-gizemi-15

Bu dağlarda yaban hayvanlarının kullandığı patikalar bize yol gösteriyor, keçiler de bu yolları kullanmış. Daha önce yazmıştım, bunlar yaban keçisi değil, dağlara bırakılan keçiler, yaban keçileri gibi bir yaşam sürüyorlar. Arada yaban keçileri de bu dağlarda geziyordur, onların izine birçok yerde rastlıyoruz. Tepelere çıktıkça manzara derinleşiyor ama güneş nedeniyle fotoğraf çekmek için iyi zamanlar değil. Yaz gibi bir hava var, kısa kollu gezilecek bir hava ama sık bitki örtüsü nedeniyle üzerimizdeki giysiler havaya göre kalın.

dagların-gizemi-16

Kayalardan aşağı bakınca gördüğümüz vadi, çam ve sandallardan oluşan sık bir bitki örtüsü. Patika yol yoksa böyle bir  doğada ilerlemek çok zor.

datça dağlarında

Arkadaşım gidip kayanın ucuna oturdu, dikkatli olmalı, başın döner, sendelersin. Kayada keçi gübreleri çoktu, onlar böyle yerleri severler, güvenli olması açsından da.

datça kaya tırmanışları

Arkamızdaki dik kayalığa çıkmadan önce doğanın müziğini dinliyoruz, o güzel manzaralara bakarak.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

2 yorum

  1. SEVGİYE TUTUNMAK Adlı şiir kitabımdan:ESKİ DATÇA:Datça’nın dar sokaklarında.Tarihi dokuyu işler taş evler.Begonviller süsler duvarlarını.Ilık bir rüzgar ısıtır içimi.Havasını solurum badem ağaçlarının.Evlerin bahçesinde siyah incirin balı.Yüreğimde Can Yücel şiirlerinin tadı.Güneşin kızıllığı yansır tepelerden.Yazın göğünden süzülür bulutlar.Deniz sakin dalgaların sesi duyulmaz.Düzlüklerde kurumuş yabani bitkiler.Kaysı kıvamındaki güneş.Bakar tepelerden göz kırparak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir