Betçe’de Sıcak Bir Ağustos Günü, Renkli Bir Zaman

Knidos Akademi’den Kumyer’e geldim, yol kenarında badem kıran Sercan Karacan, Mustafa Yavuz’u görünce durarak sohbet ettim, fotoğraflarını çektim. Topladıkları ak bademlerin kabuklarını çıkararak güneşe seriyorlardı, birkaç gün böyle bekletiyorlar. Mustafa Yavuz yıllar önce ” Bir domuz yavrusunun öyküsü ” diye bir yazıma konu olmuştu. Tabii ben önce tanıyamadım kendisi hatırlattı, beslediği küçük bir domuz yavrusunu konu almıştım. O gün Palamutbükü’ne inip denize girmişlerdi, domuz yavrusu peşinden hiç ayrılmıyordu. Sonra o domuz büyüdü ve bir yerde vurularak öldürüldü.

Arkadaşlara badem ağaçlarının sararmasını soruyorum Sercan arkadaş hemen yanıma gelip kolundaki hareket halindeki minicik canlıları gösteriyor, bu bit diyor, önlem alınmazsa bademi bitirecek. Toplarken de çok zorluk çekiyorlar.

Kumyer ovasındaki tepeler, ortadakinde antik Kumyer kalesi var. Zeytinler rengini korurken badem ağaçları sarı renge bürünmüşler. Sıcağın etkisiyle buharlaşan nem manzaraya ayrı bir güzellik katıyor. Çeşmeköy taraflarında durarak sararmış, yaprakları dökülmüş bademlerin fotoğrafını çekiyorum. Bu da artık Betçe’de göreceğimiz manzaralardan. Ressamın tablosundan firar etmiş görüntüler.

 Kumyer’den öğle yemeği için Yazıköy’e geçtim, yemeğimi yedim, çayımı içtim. Bunaltıcı sıcak devam ediyordu, sokaklar boştu.

Çeşmeköy yolu üzerinden Palamutbükü’ne gelerek Mavi Beyaz Otel’de Ümit Can Gören arkadaşımın belirttiği seramik çalışmalarını sergilediği Evvel isimli satış ve sergi yerini gezdim. Oraya doğru giderken lokanta kısmındaki tablolar dikkatimi çekti, Knidos Akademi’de yapılmış çalışmalar.  Yerine güzel yakışmışlar. Turizmci arkadaşlara önerilir, hem de bu çalışmalara destek olmuş olurlar.

EvVel, küçük bir alan, içeriye girer girmez sedir kokusu burnunuzu yakıyor, sonra hoş bir koku olarak içinize çekiyorsunuz. Ümit arkadaşın kendi çalışmaları, Palamutbükü’ne tatile gelenlere önerilir.

Oturma yerinde yine Knidos Akademi’de görüp beğendiğim bir tablo asılıydı, Ümit can Gören’in seramik çalışması da duvarda yerini almış.

Palamutbükü’nü gelmişken buradan da görüntüleyeyim dedim, renkler ve manzara çok hoştu. Gökyüzünde beyaz bulutlar, mavi ve yeşil renklerde deniz, beyazlar, griler güzel bir armoni oluşmuştu.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir