Betçe’de Sıcak Bir Ağustos Günü, Renkli Bir Zaman

Bahçede dolaşırken Suriyeli heykeltraş arkadaşla tanışıyorum, Türkçe konuşuyor, kendisine ait aslan heykellerinin yanına geldik, kapının iki tarafına konmuş. Amjad Alherk heykellerinin yanında görülüyor.

Pınar Kanber ressam, heykeltraş kervansarayları konu olarak alıyor. 12 yıldır Türkiye’deki bütün kervansarayları gezmiş, eskizler yapmış, hikayelerini de bir kitapta toplamakla meşgul, amacım bunlarla ilgili bir farkındalık yaratmak diyor. Resimlerimde kapıları, mukarnasları işliyor. Kültürel mirasımız Kervansaray’ların durumunun iyi olmadığını belirtiyor. Kervansaraylar ticaret yolları üzerinde konaklama amaçlı yapılar. Doğudan batıya ipek yolu üzerinde, ticareti korumak amaçlı. Durumları pek iç açıcı değil, bazılarının ortasından yol bile geçmiş. Pınar Kanber Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar mezunu, akademisyen olarak çalışmış, Koç holding’te sanat yönetmenliği yapmış, İstanbul’da galerisi varmış. 20 senedir profesyonel olarak resim yapıyor. Milliyet Sanat dergisinde yazıları çıkıyor. Çocukluğundan bu yana Datça’ya birçok kez gelmiş, çok seviyor, UKKSA’ya ilk gelişi. Datça her zaman güzel, değişiyor ama diğer yerler gibi değil dedi.

Derya Yıldız Knidos Akademi’ye 6. gelişi konuşmamızda ” Talep oluyor, beğeniliyor geliyorum. Sergiler aktif bir şekilde devam ediyor, her yerden arıyorlar. Buranın bana çok faydası oldu, ruhundan mı ortamdan mı ne derseniz, bayağı tanındım. Buraya sanat severler geliyor, kolleksiyonerlere ulaşıyoruz, anlayanlar geliyor. ” dedi. Tuvallerin önünde fotoğrafını çektikten sonra içerideki kişisel sergisine geçtik, tablolarının önünde fotoğrafını çektim, ışık yetersizdi başarılı olamamışım.

İçerideki fotoğraf çekimlerinden kareler.

Her gelişimde yeni sergilenen tablolar oluyor sağ taraftaki fotoğraflar bunlardan.

Sergiyi gezenlerle tanıştım, Asir Ekinci İzmir’den Gelen okul arkadaşlarını gezdiriyordu. Asir bey takipçilerimdenmiş, tanışmış olduk. Sağ altta seramik sanatçısı Ümit Can Gören arkadaşlarıyla görülüyor, Palamutbükü’ndeki satış yerine uğramamı istedi, tamam dedim. Sol tarafta görülen çam ağacı ve yanındaki çamlar geçenlerde meydana gelen depremle yan yatmışlardı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir