datça'da hıdrellez

Arkadaşlarla Sakin Bir Hıdrellez Günü

6 Mayıs Hıdrellez günü Betçe’ye doğru yola çıktım, iki haftadır bu taraflara gelme fırsatım olmadı, İstanbul’un kalabalık, gürültülü atmosferinden sonra sakin, huzurlu bir dünyaya doğru yol almak çok hoştu. Orada herşey  zaman denen bir ırmağın akıntısına kapılmış, akıp gidiyor..Çevren hep kalabalık, bir gürültü, uğultu. Buralarda nasıl bir Cennet’te yaşadığımızın farkındayım, ve zaman zaman duyduğumuz kaygılar da ondan.

Hıdrellez Datça’da önemli bir gündür, Hıdrellez Bayramı derler çoğu yerde,  geçmiş yıllarda bayram havasında kutlanan bir günmüş.  Şimdilerde daha çok yeme-içme, eş-dostla buluşma günü olarak kutlananıyor. Eskisi kadar olmasa da  Datçalılar için özlemle beklenilen, önemli bir gün olma özelliğini koruyor.Yola çıkarken çoğu kez nasıl bir gün yaşayacağımı, nelerle, kimlerle karşılaşacağımı ben de merak ederim, o gün de öyle oldu.

datça mesudiye manzarası

Serin, bulutlu bir hava vardı, aslında tam bir bahar havası, Hıdrellez’e yakışır bir hava. Bulutlu havalarda fotoğraf çekmeyi severim, Mesudiye manzarasının göründüğü düzlükte durarak fotoğraflar çektim. Bulutların arasından dağılan güneş ışıkları bazı yerleri daha çok aydınlatıyordu, bir stüdyo ışığı gibiydi.

6-mayis-datca-2

Yıllardan beri buradan geçerim böyle bir atmosfere ilk kez rastladım desem yeridir, tüm manzara net bir şekilde karşımda uzanıyordu, aradaki güneş oyunları bu fotoğrafı diğer günlerden farklı kılıyordu.

6-mayis-datca-3

Sındı – Zeytincik yolunda da durmam gerekti, manzaralara, gölge ve ışık oyunlarına dayanamadım.

6-mayis-datca-4

Zeytincik’e bakan tepeden bu yıl ikinci kez fotoğraf çekişimdi, bulutların etkisiyle oluşan gölge ve ışıklar doğaya ayrı bir güzellik katıyordu. Karşıda, gökyüzündeki bulutlar, kızılderili duman işaretleri gibi hafif esen bir rüzgarla güneye doğru hareket ediyorlardı.

6-mayis-datca-5

Arabamı park ettiğim kenarda gördüğüm çiçek beni şaşırttı, deve dikenini andıran çiçekleriyle bu bitkiyi daha önce hiç görmemmiştim, yaprakları ve yatık bir şekilde yayılışı ilginçti.

6-mayis-datca-6

Yaka’dan geçerken Knidos Akademi’ye uğradım, bir faaliyet göremediğim için ne zamandır uğramıyordum. Birkaç gün önce biten bir heykel ve resim çalıştayı olmuş. Akdeniz Üniversitesinden sanatçılar buradaymış.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir