Antik Tanımlar

aiol başlık

Aiol Başlık: Ege bölgesinde ilk dönemlerde kullanılan ion sütun başlığının ilk şekli.

 Mypheion: Anıtsal çeşme, genelde caddelerin kenarlarında yer alırdı.

Gladyatör: Anfitiyatrolarda vahşi hayvanlarla veya insanlarla dövüşen dövüşçüler.Genelde esirler,suçlular,diğer ırklardan seçilir eğitimden geçerek dövüşçü olurlardı.

pegasus

Pegasus: Antik Yunan mitolojisinde kanatlı attır.Zeus’a yıldırımları getirme görevini üstlendiğine inanılırdı.

kenet

Kenet: Antik yapılarda taşları birbirine bağlamakta kullanılan metaller.Değişik şekilleri vardır, fotoğraftaki kırlangıç kuyruğudur.

Ekrem Akurgal: 2002 yılında kaybettiğimiz ,ülkemizin yetiştirdiği en büyük arkeologlardan,Ankara üniversitesi profesörü. Sayısız esere imza atmıştır, bir çok kitabı da vardır. Smyrna(izmir), Phokaia, Sinope, Pitare kazdiğı yerlerden bazıları

Kybele: Anadolu’da,Akdeniz çevresinde ana tanrıça.Bereket tanrıçası,özellikleri Antik yunanda Artemis’e geçmiştir.

Kremasyon: Eski zamanlarda ölü gömme biçimlerinden birisi de Kremasyon adı verilen ölünün yakılmasıdır. Ölü Krematorium denilen yerde yakıldıktan sonra külleri urne denilen pişmiş toprak kaplara veya ostothek denilen küçük mermer lahitlere konurdu.

urne

Urne : Urnelerin içine küller ve ölüden geriye kalanlar konuluyor

ostothek

Ostothek: Çocuklar için yapılmış lahit

keykellerde restorasyon çalışması

Restorasyon ve Konservasyon: Restorasyon bir eserin aslına uygun şekilde belirli kurallarla onarılması. Konservasyon sanat eserlerinde onarım veya tamamlama işlemine girişilmeden yıpranmanın durdurulması için yapılan çalışmalar oluyor.

bergama ve efes güneş saati

Güneş Saati : Antik çağda zaman kavramı, gök cisimlerinin hareketlerine ve özellikle mevsimlerin oluşmasındaki düzene bağlı olarak güneşin doğuşu ile batışı arasında geçen süreci belirlemekten oluşur. Zamanı belirlemek için gölgelerin hareketi gözlenmiş, dikilen bir çubuğun gölgesinin uzaması sabah ve akşamı, kısalması ile öğle vaktini gösteriyordu. Böylece zaman güneşin gökteki konumuna göre ölçülmüş oldu.

Antik Güneş Saatleri ile ilgili ayrıntılı bilgi verdiğim sayfa.

Antik Keramik Kaplar

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir