Antik Tanımlar

Capital: Sütun başlığı.

Atrium: Antik Roma evlerinde etrafı sütunlarla çevrili üstü açık avlu.

Alınlık: Antik yapıların ön ve arka cephelerinde üçgen şeklindeki bölümler,mermer veya örülerek de yapılırdı.Bazıları kabartmalarla süslüydü.

Akanthus

Akanthus: Korint nizamındaki bitki motifleri Akantüs bitkisinden esinlenmiştir.Bazı yerlerde bu motiflerdeki bitkinin kenger olduğy yazsa da Akantus bitkisinin fotoğraflarına bakınca daha mantıklı geldi . Kenger bizim buralarda da var, yaprakları daha dar ve tırtıllı. Akantüs bitkisinin antik çağlarda koruyucu bir yanı olduğu düşünülür, evlerde kullanılırdı.

Stel: Üzerinde yazı ve kabartmalar bulunan diklemesine kullanılan levhalar,antik çağlarda mermerden yapılırlardı.

antik mermer lahit

Lahit: Taş, mermer gibi malzemelerden oyularak yapılan,içine ölülerin yerleştirildiği ,kapaklı mezarlar. Kabartmalarda kişinin portresi,değişik bitki motifleri ve medusa başı görülüyor.

Belirli bir gelir ve düzeye sahip insanlar lahit yaptırabilirdi.Gezdiğim müzelerdeki lahitlerin üzerindeki motifler benzeşiyor.Bitkisel motifler,ölenle ilgili kabarma portre, Medusa yüzü gibi.

Restore etmek: Bir yapı veya eşyanın aslına uygun tamiri . Bunu yaparken uzman kişilere ve aslına uygun malzemelere gereksinim vardır.Günümüzde bir çok antik yer onarılıyorum derken yok edilmekte.Horasan harcıyla örülmüş duvarlara normal çimento kulanırsanız sırıtır ve bir zaman sonra çimento özelliğini kaybeder.O günün inşa teknikleri, malzemeleri göz önüne alınarak bir çalışmanın yapılması gerekir.

rölyef

Rölyef: Kabartma anlamına gelir, alçak ve yüksek kabartma olarak çeşitleri vardır.

antik mozaik

Antik çağda Mozaik: Değişik ebat ve şekillerde taş,cam, pişmiş toprak gibi maddelerden oluşan parçaları bir yüzeyde yan yana yapıştırarak oluşturulan çalışmalara denir.Antik dönemde kireç harcı üzerine yapıştırılırdı.Mozaikte parçalar yapıştırılırken aralarda derzler bırakılır daha sonra bu derzler, parçaları zemine yapıştırmakta kullanılan harçla kapatılırdı.Romalılar ve bizans dönemlerinde çokça kullanılmışlardır. Romalılarda evlerin zeminlerinde, duvarlarda ve tavanlarda kullanılmışlardır.Bizanslılarda yine ev ve saraylarda ,bazilikalarda kullanılmıştır.

Fresko: Yaş sıva üzerine kök veya toprak boyalarla yapılan resimler.İlk örnekleri romalılar döneminde görülmüştür.Bizanslılarda kiliselerde dini konuları canlandıran resimler yapılmıştır.

Deformasyon: Konunun özelliğini bozmadan bazı kısımların abartılması

Stilize: Konunun özelliğini bozmadan sadeleştirme.

Klasik Eser: Her zaman için değerini koruyan eserler. (Antik dönemde M.Ö 5. yy)

megaron

Megaron: Ön tarafında bir dehliz ve dikdörtgen bir odadan oluşan ege ev tipi, daha sonra gelişerek yunan tapınak planını oluşturmuştur.

Nymphe: Yunan mitolojisinde kırlarda ,ormanlarda, su başlarında yaşadığına inanılan peri kızlar. Yaşadığı düşünülen yere göre isim alırlardı.

eros kabartması

Eros: Mitolojide aşk tanrısı,ok ve yayı ile görüntülenir.Tanrılar ve insanlar arasında aşk ilişkisi kurar.

antik kemer

Kemer: Ağırlığı eşit olarak iki tarafa dağıtan kavisli mimari eleman.Daha çok Romalılarla birlikte görülmeye başlanmıştır.Ondan önce daha basit şekilleri kullanılmıştır.En ortada bulunan taşa kilit taşı denilir,örülürken en son konur. Antik çağlarda yuvarlak kemer kullanılmıştır,sivri kemerler islam sanatıyla ortaya çıkmıştır.

tonozlu salon

Tonoz: Kemerlerin derinliğine uzanmasıyla oluşan örtü sistemi.

Nef: Sütun ve payelerin arasında kalan boşluklara denir. Bazilika planlarında görülür.

sarnıç

Sarnıç: Yağmur sularının biriktirildiği , oyularak veya örülerek yapılan depolar. İçleri horasan harcı ile sıvanmışlardır.Horasan harcının içine volkanik küller katılarak su geçirmesi önlenmiştir. Datça Knidos antik kentinde su kaynağı olmadığı için çok sayıda sarnıç bulunmaktadır.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir