Ulaşılması Kolay 15 Datça Plajı

kargı koyu beach

Sahil boyunca yeme, içme tesisleri bulunmakta, bunların şezlong ve şemşiyeleri sahilde sıralanıyor, soyunma kabinleri var. Koyda kotralar için küçük bir ahşap iskele bulunuyor.

datça kargı mandalya plajı

Kargı koyuna inen yokuş yolun bitimindeki Mandalya plajı uzun bir sahile sahip olmamasına karşın özellikle kuzey rüzgarlarının etkili olduğu zamanlarda oldukça korunaklı ve suyu daha sıcak oluyor, sahil küçük çakıllı. Burada çardak şeklinde bir çay bahçesi var, sahilde şemşiye ve şezlongları bulunuyor. Araba park sorunu yok, tatilcilerin memnun kaldığı plajlardan.

kizlanalti-plaji-1

5 – Kızlanaltı plajı: Kızlan’a ait araziler nedeniyle Kızlanaltı diye adlandırılmış plajın sahili kum,  deniz yavaş yavaş derinleşiyor. Arabayla gelmek için Marmaris istikametinde 11 km sonra shell benzin istasyonuna 50 m kala sağa sapan toprak yola giriyorsunuz, yol oldukça düzgün her araba girebilir. Uzun sahil boyunca işletmeler olmadığı için  şezlong ve şemşiyeler, kabin gibi imkanlar yok. Datça merkezden 10 km uzaklıkta, Uşaklılar sitesi yolundan da bu sahillere inebilirsiniz. Uşaklılar sitesi önünde  şezlong ve şemşiyeler var, buradaki kafeteryadan yararlanabilirsiniz.. Sakinliği sevenler için uygun bir sahil.

kızlan gebekum plajı

6 – Kızlan Gebekum plajı: Kızlanaltı sahilinden doğuya doğru birkaç kilometre giderseniz Gebekum sahiline gelirsiniz, . Fosil kumlardan oluşan sahili çok güzel, sahilde Flow Datça ve Surf Tatil Köyü tesisleri var, bunların şezlong ve şemşiyelerinden, cafe – bar ve lokantalarından faydalanabilirsiniz, diğer kısımlarda soyunma kabini bulunmuyor. Sahile gelmek için ya Flow Datça’nın yanından geçen yolu, ya da Shell benzin istasyonunun yanından sahile giden toprak yolu kullanabilirsiniz, 200 m yürümeniz gerekiyor. Kuzeyden esen sert rüzgarlarda biraz rüzgarlı oluyor. Billurkent minübüsleri ile gidebilirsiniz. Öğleden sonra çıkan kuzey rüzgarlarları sörf sporu için çok uygun, buradaki tesislerin imkanlarından yararlanabilirsiniz. Aktur ve Billurkent minübüsleri ile ulaşabilirsiniz.

emecik güllük plajı

7 – Güllük Plajı : Merkezden 15 km ileride Marmaris’e doğru  Karaincir koyundan bir önceki koy. Plajın çevresinde Perili köşk ve Adaburnu Gölmar tesisleri  bulunuyor, tesislerin sahilde şemşiye ve şezlongları var. Gölmar Otel tabelasının yanından  girilen yolda sahile doğru 500 m kadar gidiyorsunuz, yolu düzgün. Genelde sakin oluyor, sessizliği sevenler için ideal bir yer. Karaincir minübüsleri buraya uğruyor. Karşı taraflarda plaja yakın adalar var, plajı iri kumlu, çabuk derinleşiyor. Kuzeybatı’dan esen sert rüzgarlarda rüzgarın etkisi görülüyor, rüzgarlı havalarda deniz biraz akıntılı, uyarı tabelası var. Plajın daha ilerisinde mavi bayraklı Perili Bay Resort plajı yer alıyor, rüzgarlara korunaklı koyun bu kısmında Perili Bay’in şezlong ve şemşiyeleri yer alıyor. Koyda yelken sporları da yapılıyor . Aktur minübüsleri Perili Bay’a kadar geliyor.

emecik karaincir plajı
8 -Karaincir Plajı : Aktur tarafına doğru devam edersek, 18 km ileride Karaincir koyu ve plajı gelmekte, sahili ince kum ve denizi oldukça sığ, belinize kadar gelmesi için bayağı yürüyorsunuz. Bu yüzden çocuklu aileler ve yüzme bilnmeyenler tarafından tercih ediliyor. Kuzey rüzgarlarına kapalı olması, çevresinde tesislerin de bulunması  tatilcileri buraya çekiyor, bitişiğinde Karaincir tatil köyü var . Turistik işlletmelere ait şezlong ve şemşiyeler bulunuyor, Aktur ve Karaincir minübüsleri saat başı çalışıyor. Yüzme meraklıları için sığ oluşu, küçük bir koy olduğu için turizmin yoğun olduğu zamanlarda çokça kalabalık olması olumsuz yanları, böyle kum plajlarda çokça kişi denize girdiğinde su bulanıklaşıyor. Soyunma kabinleri, duş var, çoğu zaman denizden gelen bir esinti sıcak havalarda serinlik veriyor.

23 thoughts on “Ulaşılması Kolay 15 Datça Plajı

 • 25 Ağustos 2015 tarihinde, saat 00:29
  Permalink

  Muzaffer bey emeğiniz ve bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Datça ya ilk defa gelecek olan bizler için çok güzel bir rehber oldu.

  Yanıtla
 • 10 Mart 2016 tarihinde, saat 10:27
  Permalink

  Muzaffer bey gerçekten tşk ederim bir umut bir ugraş bir emek sonucu oluşanve bilgi paylasımın için minnettarım..2 yıl önce gelmiştim bu sayfayı zıyaret ettıgımde tekrar o anları yaşama sansım oldu duygular ve anılar canlandı benlıgımde..tekrar ılk fırsatta gelecegim…

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2016 tarihinde, saat 11:31
  Permalink

  Muzaffer bey teşekkürler

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2016 tarihinde, saat 13:39
  Permalink

  Muzaffer bey emeğinize ve ilginize teşekkürler.Datça plajları bu kadar güzel tanıtılır.Ben Datça ya gitmedim ama şimdiden gelmek için can atıyorum.

  Yanıtla
  • 13 Temmuz 2016 tarihinde, saat 22:23
   Permalink

   Çok teşekkürler Orhan Bey, gördüğümü yazmaya çalışıyorum.

   Yanıtla
  • 23 Ağustos 2019 tarihinde, saat 14:42
   Permalink

   Merhaba Muzaffer Bey, bu Bayram Aktur plajlarına gittik. Kalabalıktan oturacak yer bulamadık. Yazlıkçılar, kampingciler, günübirlik gelenler birleşince plajlarda yer kalmamış. Bazıları abartıp yerlere 2-3 metrelik hasırlar serip tüm gölgeyi kendilerine kapatmışlar. Üstelik plajda nereye otursam önce kumsala soktukları izmaritleri temizlemem gerekti. Gölgelik yerler ise izmarit, torba, meyva kabukları, boş şişeler ve çekirdek kabuğuyla pisletilmişti. En son ufak bir çocuğu tuvalet yerine herkesin oturduğu kumsala işettiklerini görünce bir daha gitmemeye karar verdim…

   Yanıtla
 • 3 Eylül 2016 tarihinde, saat 10:07
  Permalink

  Bız de nasipse 3 gun sonra kısa süreli bir tatıl için datca yı secmiştik.Datça nın neresinde diye karar veremedik.deneyiminizi bizimle paylaşıp yazıya döktugunuz için tesekkurler.

  Yanıtla
 • 29 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  O kadar guzel anlatmissiniz ki… emeginize saglik…tesekkurler…

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Knidosa giden yol oldukça kötü. Giriş ise 15 tl. Dogal bir koy olmasına rağmen o kadar yolu gitmeye demez bence..

  Yanıtla
 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:26
  Permalink

  Aktur Sitesi Çiftlik Koyu’ndaki plajlar günü birlikçilere açık deildir.Burada ev sahiplerinin şemsiye ve şezlongları vardır.Yanlış bilgi verip tartışmalara sebep olmayın lütfen.Diğer taraflar da kiralanacak ve dışardan gelenler o imkanlardan ücretiyle yararlanabilecekler.Şu anda çok kötü bir piknik yeri gibi kullanıp çöplerini de bırakıp gitmekteler.Aktur elbette ki bunlara duş WC kabin hizmeti vermeyecektir.

  Yanıtla
  • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 17:31
   Permalink

   Bildiğim kadarıyla sahiller kimsenin malı değil, belirli kuralları yerine getirerek buralardan yararlanılır. Çöp gibi konularda haklısınız, insanlarımız maalesef böyle ama yasaklamak ta çözüm değil diye düşünüyorum.

   Yanıtla
  • 30 Mayıs 2020 tarihinde, saat 21:23
   Permalink

   Şemsiye-Şezlong. Kaldırın onları, havlu mu sereceğim.

   Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:19
  Permalink

  Merhaba Muzaffer Bey
  Billurkentte sadece plajdan şezlonglardan konaklama olmadan faydalanmak için gidilebiliyor mu?

  Yanıtla
 • 1 Mart 2019 tarihinde, saat 09:46
  Permalink

  Merhaba MUZAFFER Bey,
  Akcabük’e 2018 de gittiğimizde Hayel kırıklığına uğradık. Çünkü senelerdir gittiğimiz
  Plajı telle çevirip Camping yapmışlar, tabii giriş ücretli olmuş.

  Yanıtla
 • 4 Temmuz 2019 tarihinde, saat 13:03
  Permalink

  Hocam elinize sağlık tşk ler,yanlız ne yazikki duşlar dediğiniz gibi değil,şu an için hiçbirinde çalışmıyor,ben her sabah sevgi yolunda yürüyüş yapıyorum ve kontrol ediyorum duşlar devreye giremedi bir türlü,bilginize hocam…

  Yanıtla
 • 21 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:29
  Permalink

  emeğinize sağlık çok yararlı bilgiler. kendi şemsiye ve havlumuzla hangi koylardan girebiliriz. işletmelerin şezlonglarını kullanmadan?

  Yanıtla
 • 17 Ocak 2023 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  Kızlan’a hiç gitmedim. Nasıl bir köy acaba? Denizi özellikle ben merkez, palamutbükü, aktur, hayıtbükü gibi yerlerde denize giriyordum

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2023 tarihinde, saat 14:46
   Permalink

   Sitemde Kızlan ile ilgili birçok sayfa var, her yerini tanıtıyorum Kızlan diyerek sitenin arama çubuğunda aratınız.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir