Ulaşılması Kolay 15 Datça Plajı

Datça’da her yerden denize girebilirsiniz, doğal güzellikler içinde koylar ve plajlar çokça ama benim burada sözünü edeceğim plajlar her türlü vasıtayla ulaşılması kolay, birçoğunda tesislerin bulunduğu, güvenli ve birçok kişinin memnun kaldığı Datça plajları olacak. Bu 15 Datça Plajı’nın  hepsi Yarımada’nın Akdeniz tarafında, Ege tarafında da çok güzel plajlar var ama ulaşım açısından burada vermedim. Toprak yollar bazı vasıtalar için sakıncalı olabiliyor. Akdeniz tarafındaki plajların bir avantajı da yazın esen kuzey rüzgarlarının fazla etkili olmaması.

Datça’da mavi bayraklı plajlar: 2017 sezonunda Datça’da 8 plaj bu bayrağı taşıyor 1- Aktur Tatil Sitesi 2- Aktur Kamping 3- Aktur Kurucabük 4 – Perili Bay Resort ( Emecik ) 5 – Billurkent Devremülk Plajı ( Kızlan mevkii ) 6 – Hastanealtı Plajı ( Merkez ) 7- Kumluk Plajı ( Merkez ) 8 – Taşlık Plajı ( Merkez ). Mavi Bayrak sadece deniz suyu temizliğine bakılarak verilmiyor. Bu bayrağı taşıyan plajlarda, Çevre yönetimine önem verilerek,  plajı kullananların ihitiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenlik garanti edilmektedir ( soyunma kabinleri, duşlar, cankurtaran birimleri vs ). İletişim: Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Muğla Şubesi: Tel:0 252 358 69 02

2016 yılı olarak Datça Sahilleri turizme hazır durumda, Halk plajlarına Datça Belediyesi tarafından  hasır şemşiyeler konuldu ve duş alma yerlerine jetonla çalışan duşmatikler konuldu, jeton olarak 1 TL ile çalışacak ve iki dakika süre ile duş alınabilinecek.  Su sarfiyatının önüne geçmek amacıyla yapılan bu düzenleme merkez ve Kargı plajlarında bulunuyor. Hastanealtı ve diğer mavi bayraklı plajlara engelli vatandaşlarımızın  denize rahat girmesi için rampalar konuldu. Datça’daki mavi bayraklı plajlarda Cankurtaran kuleleri ve iki cankurtaran görevlisi bulunuyor.

Not: Bu koylara minübüslerle gitmek isteyenler için sayfamdaki ulaşım kategorisinde minübüs hareket saatleri bulunmaktadır.

1 – Hastanealtı  Plajı: Hastanealtı plajı adından da anlaşılacağı gibi Datça merkezinde devlet hastanesinin hemen bitişiğinde yer alıyor. Sahili dar, çakıl taşlı. Kuzeyden esen rüzgarlı havalarda suyu diğer plajlara göre biraz soğuk oluyor. Yaz aylarında her geçen yıl biraz daha kalabalık oluyor, bunda ulaşımın kolay olmasının da rolü var.

Hastanealtı plajında engelli arkadaşlarımız konulan rampalar sayesinde denize daha rahat ulaşabiliyorlar, bu yolun diğer kişiler tarafından kullanılmaması özellikle belirtiliyor.

Sevgi Yolu boyunca uzanan Hastanealtı plajı şezlong ve şemşiyelerin çok fazla olmadığı plajlardan. Kumlara uzanarak güneşlenebiliyorsunuz. Plajın başlangıcında ve bitiminde yer alan sarı – kırmızı renkteki bayraklar mavi bayraklı plajın nereye kadar uzandığını gösteriyor.

kumluk plajı

2 – Kumluk Plajı : Hastane önü plajından kıyı boyunca Limana doğru yürürseniz Kumluk Plajına gelirsiniz, plaj Kazım Yılmaz İlkokulunun yanından başlayarak Cumhuriyet Meydanına kadar devam eder. Adı üstünde sahili kum, sığ bir denizi var, yavaşça derinleşiyor, bu yüzden çocuklu aileler, yüzme bilmeyenler için de tercih edilen bir plaj. Hemen suya atlayıp yüzmek isteyenler sıkılabilir.

Plajın yanında Kumluk Yolu var, trafiğe kapalı, yol boyunca çok sayıda yeme-içme ve konaklama tesisi var. Plajın birçok yerinde bu tesislere ait şezlong, şemşiyeler sıralanmakta. Mavi Bayraklı plajlarımızdan olan kumluk plajında da belediyece sağlanan duş, kabin, can kurtaran gibi hizmetler var. Yaz aylarında kalabalık oluyor.

datça taşlık plajı

3 – Taşlık Plajı: Datça Yat Limanı’ndan sahil boyunca yürüdüğünüzde Taşlık Plajı karşınıza çıkar. Plajı çakıl, kum karışımı, plajın yanından geçen Taşlık yolu trafiğe kapalı. Burada cafe, lokanta gibi işletmeler var, bunların şezlong ve şemşiyeleri plajda yer alıyor. Taşlık Plajı da mavi bayraklı plajlarımızdan, duş, kabin ve can kurtarma hizmeti var. Engelli vatandaşlarımız için rampalar bulunuyor.

datça ılıca gölet

Taşlık Plajının yanında Ilıca Gölet bulunmakta, göletten kaynayan kükürtlü suların faydalı olduğu söyleniyor, sular göletin duvarları arasındaki oyuktan hızla, gür bir biçimde denize doğru akıyor. Denizden çıkan birçok kişi bu suyun altında vücuduna masaj yaptırıyor, duş alıyor. Ilıca gölet ve çevresinde yeme – içme işletmeleri var. Taşlık Plajında Sabahın İlk Işıkları

Taşlık plajının bitişiğinde bir de Kent Park dediğimiz Datça’nın en büyük yeşil alanı bulunmakta. Parkta çocuklar için oyuncaklar, Yelken Cafe’de yiyecek ve içecek bulunuyor, şezlong ve şemşiyelerinden yararlanabiliyorsunuz.. Kent parkta en sıcak havada bile serin bir hava oluyor, göletin üzerinden geçen kuzey rüzgarı klima etkisi yaratıyor. Yasak olmasına rağmen çimenlerde piknik görüntüleri hoş olmuyor.

datca-kargi-koyu-9

4 – Kargı Plajı: Kargı Koyu merkeze 3 – 4 kilometre mesafede,  etrafı dağlarla çevrili çanak şeklinde, belediye denetimli minübüsler devamlı işliyor. Koyun sahilinin iri çakıl taşlı olamasına karşın son yıllarda çokça tercih edilen bir yer, bu gibi denizlerde kumun yapışması, suyun bulanması olmuyor, deniz hep berrak. Okaliptus ağaçlarının gölgesi, doğal güzelliği, kuzey rüzgarlarına kapalı oluşu, merkeze yakın doğal güzelliğini yitirmemiş bir koy oluşu, bunda etkili olabilir. Kargı minübüsleri yarım saatte bir işliyor.

Ulaşılması Kolay 15 Datça Plajı” için 15 yorum

 • 25 Ağustos 2015 tarihinde, saat 00:29
  Permalink

  Muzaffer bey emeğiniz ve bu güzel yazınız için çok teşekkür ederim. Datça ya ilk defa gelecek olan bizler için çok güzel bir rehber oldu.

  Yanıtla
 • 10 Mart 2016 tarihinde, saat 10:27
  Permalink

  Muzaffer bey gerçekten tşk ederim bir umut bir ugraş bir emek sonucu oluşanve bilgi paylasımın için minnettarım..2 yıl önce gelmiştim bu sayfayı zıyaret ettıgımde tekrar o anları yaşama sansım oldu duygular ve anılar canlandı benlıgımde..tekrar ılk fırsatta gelecegim…

  Yanıtla
 • 24 Mayıs 2016 tarihinde, saat 11:31
  Permalink

  Muzaffer bey teşekkürler

  Yanıtla
 • 13 Temmuz 2016 tarihinde, saat 13:39
  Permalink

  Muzaffer bey emeğinize ve ilginize teşekkürler.Datça plajları bu kadar güzel tanıtılır.Ben Datça ya gitmedim ama şimdiden gelmek için can atıyorum.

  Yanıtla
  • 13 Temmuz 2016 tarihinde, saat 22:23
   Permalink

   Çok teşekkürler Orhan Bey, gördüğümü yazmaya çalışıyorum.

   Yanıtla
 • 3 Eylül 2016 tarihinde, saat 10:07
  Permalink

  Bız de nasipse 3 gun sonra kısa süreli bir tatıl için datca yı secmiştik.Datça nın neresinde diye karar veremedik.deneyiminizi bizimle paylaşıp yazıya döktugunuz için tesekkurler.

  Yanıtla
 • 29 Mayıs 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  O kadar guzel anlatmissiniz ki… emeginize saglik…tesekkurler…

  Yanıtla
 • 20 Temmuz 2017 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Knidosa giden yol oldukça kötü. Giriş ise 15 tl. Dogal bir koy olmasına rağmen o kadar yolu gitmeye demez bence..

  Yanıtla
 • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 15:26
  Permalink

  Aktur Sitesi Çiftlik Koyu’ndaki plajlar günü birlikçilere açık deildir.Burada ev sahiplerinin şemsiye ve şezlongları vardır.Yanlış bilgi verip tartışmalara sebep olmayın lütfen.Diğer taraflar da kiralanacak ve dışardan gelenler o imkanlardan ücretiyle yararlanabilecekler.Şu anda çok kötü bir piknik yeri gibi kullanıp çöplerini de bırakıp gitmekteler.Aktur elbette ki bunlara duş WC kabin hizmeti vermeyecektir.

  Yanıtla
  • 8 Eylül 2017 tarihinde, saat 17:31
   Permalink

   Bildiğim kadarıyla sahiller kimsenin malı değil, belirli kuralları yerine getirerek buralardan yararlanılır. Çöp gibi konularda haklısınız, insanlarımız maalesef böyle ama yasaklamak ta çözüm değil diye düşünüyorum.

   Yanıtla
 • 8 Temmuz 2018 tarihinde, saat 02:19
  Permalink

  Merhaba Muzaffer Bey
  Billurkentte sadece plajdan şezlonglardan konaklama olmadan faydalanmak için gidilebiliyor mu?

  Yanıtla
 • 1 Mart 2019 tarihinde, saat 09:46
  Permalink

  Merhaba MUZAFFER Bey,
  Akcabük’e 2018 de gittiğimizde Hayel kırıklığına uğradık. Çünkü senelerdir gittiğimiz
  Plajı telle çevirip Camping yapmışlar, tabii giriş ücretli olmuş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir