ege'den esintiler resim - Fotoğraf Sergisi

Ege’den Esintiler – Resim – Fotoğraf Sergisi

8 Temmuz akşamı Liman Sergi Salonu’nda Ahmet Akdağ’ın Sualtı fotoğrafları ve Şerife Aran’ın resimlerinden oluşan Ege’den Esintiler başlıklı serginin açılışı vardı. Yaz başından bu yana sergiler aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Ahmet Akdağ Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim ve Grafik bölümü mezunu, uzun yıllardır sualtı fotoğrafları çekiyor, sergide 12 fotoğrafı var, eserler satılık değil.

Kendisiyle sohbetimizde ” Sualtı fotoğraf çekmeye aşağı yukarı 1965 yılında başladım, Türkiye’nin ilk Sualtı fotoğrafçılarından biriyim diyebilirim. Evimizin önü denizdi suyla tanışmam 3 – 5 yaşlarında oldu, o zamanlar Marmara Datça’nın Denizi gibiydi. O denizin pırıltılı sularını hissede hissede büyüdüm.
iİstanbul’da bir ara bir sualtı fotoğrafı çektim, istakozu güzel çekmişim ama dalış arkadaşlarım uzaydan gelmiş gibi yemyeşildi fotoğrafı kullanamadım. Orfoz, lahos, müren, aslan balığı, kaplumbağa fotoğrafları çektim, sergideki fotoğraflar  Datça’da çekildi.  Buradaki Sualtı Dünyası Beni tatmin ettiği gibi dünyanın her tarafından insanı tatmin eder. Bundan 50 sene önce de ben Datça’ya dalmaya geliyordum bugünden kıyaslandığında değişen fazla bir şey yok, hatta artı anlamında gelişmeler var, değişik türleri görebiliyorum. Belediye daha büyük sergi salonları yapsa, daha çok eserimizi sergilerdik. ” dedi.

Şerife Aran, Atatürk Eğitim Enstitüsü 1976 resim bölümü mezunu emekli resim öğretmeni. Sobetimizde ” Uzun yıllar  öğretmenlik yaptım pek çok yeri gezdim, 4 yıldan beri Muğla’dayım. Burada sulu boya çalışmam çok oldu son yıllarda yağlıboya da çalışıyorum, sergide yağlı boya  ve sulu boya çalışması 11 eserim sergilenmekte, bu çalışmalar 2018 – 2019 yıllarını kapsıyor.  Bundan sonra da çalışmalarıma ara vermeden devam edeceğim. resimlerimin fiyatı 250 TL ile 4.000 TL arasında. Bu ilk sergim, aslen Konya Ereğli’denim.

Sergiyi açan arkadaşlarımızın Atatürk Eğitim Enstitüsü mezunu olmaları beni heyacanlandı, aynı yılda aynı bölümden mezun olmuşuz, ben gündüz bölümü öğrencisiydim bu yüzden tanışıklığımız olmadı. Şimdi tanışmış olduk, kendilerine başarılar diliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir