datça trekking

Şimdi Trekking Zamanı

datcada-trekking-8

Karia yolu işaretleri devam ediyor, dışarıdan gelip bu yöreleri tanımayanlar yazılanlara bakarak yola çıkmasınlar, zor durumda kalabilirler. Ormanlık alanlarda işaretler veya yol kaybedilirse ormana girmemek lazım, sahil veya sahile yakın dağlık tepelerden bir yol bulmalı.

datcada-trekking-9

Çakal’dan başlayarak Balıkaşıran’a kadar benzer bir doğa var, bu yol da oraya kadar gidiyor, Datça’nın en güzel parkurlarından, birçok güzel koydan geçiyorsunuz.  Bir de bugünkü gibi aydınlık, bulutlarla kaplı bir gökyüzü varsa inanılmaz güzel görüntülere şahit olursunuz.

datcada-trekking-10

Her yeni bir tepede karşınıza güzel bir koy çıkıyor, yeşille mavinin kucaklaşması. Beyaz, beyaz bulutlar dağların arkasından manzaraya değişik bir fon sağlıyor. Bu parkurlarda yüksek, sarp alanlar yok, herkesin yürüyebileceği yerler.

datcada-trekking-11

Güzel bir koyu geçikten sonra karşınıza bir başka Cennet koy çıkıyor, şu sıra doğada bir renk cümbüşü var ama abartılı, rahatsız edici bir renk yok. Pirenlerin çiçek zamanı, mor, pembe renkleriyle kompozisyona bir canlılık veriyorlar. Arılar deseniz her yerde , vızıltıları her daim sizinle, bu kadar arı nereden geliyor dediğiniz oluyor ama yolun başlangıcında gördüğümüz arı kovanlarından nereden geldiklerini biliyoruz. Emecik ormanları arı kovanlarının yoğun olduğu bölgelerden. Çam ağaçlarından çam balı elde ediliyor, bu mevsim çam ballarında piren ve harıp polenlerinin tadını hissederiz, Datça balı dedikleri bu olsa gerek.

datcada-trekking-12

Geçen hafta yaptığım yürüyüşte vücuduma bir kene yapışmış, farkeder farketmez hastaneye gidip çıkarttım. Geçmiş yıllarda birkaç kez tesadüf sonucu üzerimde görüp atmıştım, bu kez biraz da dikkatsiz davrandım, yerlere uzandığım olmuştu. Bu yüzden bir haftalık bir gecikmeyle yürüdüm, yürürken de pantolonumun paçasını çopalarımın içine aldım. Bitkilere sürtünerek geçiyoruz, her yerden gelebilir, arada bir bakmak lazım, genelde otururken geliyorlar.

datcada-trekking-15

Sakızlıkların üzerinde  çitlembik gibi meyvaları vardı. Datçayı güzel yapan bu dağlık yapısı.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir