Selma Hanım’ın Doğası

21 Şubat Cuma Günü yürüyüş arkadaşım Selma Akad ile Eski Datça kırlarında dolaştık. Selma hanım Facebook’ta birbirinden güzel çiçek fotoğrafları paylaşır, o kadar çeşitli çiçekleri nasıl bulur,  bu güzel fotoğrafları nasıl çeker hep merak etmişimdir. Ne zamandır Eski Datça’da kendilerini ziyaret etmek istiyordum, o gün aslında evden çıkarken Betçe tarafına gitmekti niyetim, hızla hareket eden kara bulutlar ve zamanın da biraz geç olması (oldukça geç uyandım) niyetimi değiştirdi, Aklıma ne zamandır yapmak istediğim bu ziyaret geldi ve dümeni Eski Datça’ya doğru kırdım, iyi de yapmışım çok güzel bir gün oldu, fotoğraflar da bu yağmurlu havalarda içinizi açacak türden.

orkide ve papatyalar

Selma hanımların evi Eski Datça’nın kırlık arazilerinde, ilk defa geliyorum ama tarif üzerine bulmak zor olmadı, çevrede fazla yapı da yok. Selma hanımın eşi Tanju bey de evdeydi, dostça karşıladılar, herşey için teşekkür ediyorum. Selma ve Tanju arkadaşlarım doğayı, doğallığı, sade yaşamı seven insanlar. O günkü gezimize bahçelerinden başladık, bu bahçeye çapa, kazma değmiyor desem abartı olmaz sanırım, birçok bitki doğal olarak çıkıyor. Papatyalar, çeşit çeşit orkideler, anemonlar, şakayıklar fotoğrafları görünce daha iyi anlayacaksınız.

semra-hanimin-bahcesi-2

Çiçekler Selma hanımın çocukları, onlara sevgiyle dokunuyor, bilgi veriyor. Bahçedeki her çiçeğin bir anlamı, mazisi var. Bazen facebook’ta paylaştığı fotoğrafların altına  nerede çektiniz Selma hanım diye yazardık, o da bizim evde veya evimizin orada diye cevap verirdi ama hayalimde böyle bir bahçeyi canlandırmamıştım.

papatyalar

Doğanın en sade güzelleri papatyalar burada da çok güzel görünüyorlar. Arada sarı çiçekleriyle ekşi kulaklar var.

semra-hanimin-bahcesi-3

Değişik tür orkideler bir arada.
selma akad bahçesinde

Hepimizin yaşadığı bir doğa vardır, Selma hanımın doğası burada başlıyor, birçoğunu görebilmek için Datça’yı adım adım gezdiğimiz bitkiler birada.

semra-hanimin-bahcesi-4

Şakayık çiçeğinin anemonla arasındaki farkı Selma hanımdan bu bahçede öğrendim.

semra-hanimin-bahcesi-6

Selma ve Tanju arkadaşlarım yeşilliklerin içinde bu sade evde yaşıyorlar, 2002 nisanında taşınmışlar.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

6 yorum

  1. Muzaffer bey,size teşekkür etmek için kelimeler kifayetsiz. Geldiniz, bizi onurlandırdınız.Sohbet etmek, yürümek, fotoğraf çekmek sizinle daha anlamlı oldu.Her zaman görüşmek sohbet etmek bize keyf verecek.Ellerinize sağlık.selam ve sevgilerimle.

    1. Asıl ben size ne kadar teşekkür etsem az Selma hanım, sizlerle geçirdiğim zaman güzel bir anı benim için.

  2. Muzaffer Bey, Datça’nın her yeri gibi mahallemizi de çok güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederiz.

  3. harikasın hocam,tanımasamda doğa sever selma hanıma da teşekkürler, hocam orkideler de insana gülüyor ama korunması gerek her zaman dediğim gibi hazineye ait olan bir arazide ekolojik olarak bu bitkileri çoğalmak mümkün olacağı günlere.

  4. Muzaffer Bey merhaba bizde Selma Hanımın o güzel ,doğal bahçesini ve o güzelim etrafındaki dogayı doya doya içimize sindire sindire birlikte gezdik koca bir gün geçirdik.Şimdi resimlerinize bakınca o günü tekrar yaşamiş oldum size de Selma arkadaşıma da çok teşekkür ediyorum..

  5. Toprağı ve doğayı seven herkese selam olsun.Teşekkürler Hocam, teşekkürler Selma hanım…..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir