Selma Hanım’ın Doğası

semra-hanimin-bahcesi-7

Orkideler çok güzel görünüyorlar, Selma hanım hepsinin adını söylemişti ama çoğu aklımda kalmamış, bunlar Truva kelebeği denen türlerdi sanırım. Bahçelerindeki badem fidanında çağlalar vardı.

semra-hanimin-bahcesi-8

Şakayıklar, sağ üstte yaprakları görülüyor.

semra-hanimin-bahcesi-9

Evin bahçesini gezmeye devam ediyoruz.

semra-hanimin-bahcesi-10

 

semra-hanimin-bahcesi-11

Tanju Akad İktisatçı, tarihçi. Savaş tarihi uzmanı, bu konularda kitapları bulunuyor. Tarihi konularda ve değişik konularda yazdığı makaleler çeşitli yerlerde yayınlanıyor,  Facebook’taki paylaşımlarını da zaman zaman okuyoruz, değişik bir bakış açısı getiriyor. Tanju beyin evdeki hobisi bahçe, özel olarak hazırladığı kısımda sebzeler yetiştiştiriyor, organik ürünler bu zamanlarda yaşamımız için oldukça önemli. O gün de arkadaşı Hasan hoca ile birlikte bahçede çalışıyorlardı.

semra-hanimin-bahcesi-12

Sol tarafta görülen kargıları rüzgarı kesmek için dikmiş Tanju bey, bu geleneksel tarımda eskiden beri kullanılan bir yöntem. Şimdilerde pek olmuyor Datça’da kuzeyden sert rüzgarlar eserdi, sebze tarımı yaparken bu rüzgarlardan korunmak gerekir. Bahçedeki otları köşede bir havuzda toprağa gömerek çürütmeye bırakıyor, üç sene içinde sağ üstte görülen toprak oluşuyor. Bunu her yıl yapınca her zaman kullanacağın verimli bir toprak hazır olmuş oluyor. Bu uygulamayı yapan arkadaşlarım olmuştu, ama bir türlü denemeye fırsatım olmadı.

semra-hanimin-bahcesi-13

Tanju ve Hasan arkadaşları bahçede çalışırken bırakıp Selma hanımla onun  her zaman içinde gezdiği, çok iyi tanıdığı doğayı gezmeye çıktık. Çevreyi bilen birisiyle yapılan geziler her zaman öğretici ve zevkli oluyor. Geçtiğimiz arazilerin bazıları sahipli, geniş araziler, değişik yerlerde kayalar var. Bu kayaların güzelliğinden söz ediyoruz, burası bizim olsaydı bu kayaları korurduk diye düşündük, bu araziye ayrı bir güzellik katıyorlar.

6 thoughts on “Selma Hanım’ın Doğası

 • 24 Şubat 2014 tarihinde, saat 23:44
  Permalink

  Muzaffer bey,size teşekkür etmek için kelimeler kifayetsiz. Geldiniz, bizi onurlandırdınız.Sohbet etmek, yürümek, fotoğraf çekmek sizinle daha anlamlı oldu.Her zaman görüşmek sohbet etmek bize keyf verecek.Ellerinize sağlık.selam ve sevgilerimle.

  Yanıtla
  • 24 Şubat 2014 tarihinde, saat 23:51
   Permalink

   Asıl ben size ne kadar teşekkür etsem az Selma hanım, sizlerle geçirdiğim zaman güzel bir anı benim için.

   Yanıtla
 • 24 Şubat 2014 tarihinde, saat 23:56
  Permalink

  Muzaffer Bey, Datça’nın her yeri gibi mahallemizi de çok güzel anlatmışsınız. Teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  harikasın hocam,tanımasamda doğa sever selma hanıma da teşekkürler, hocam orkideler de insana gülüyor ama korunması gerek her zaman dediğim gibi hazineye ait olan bir arazide ekolojik olarak bu bitkileri çoğalmak mümkün olacağı günlere.

  Yanıtla
 • 25 Şubat 2014 tarihinde, saat 09:13
  Permalink

  Muzaffer Bey merhaba bizde Selma Hanımın o güzel ,doğal bahçesini ve o güzelim etrafındaki dogayı doya doya içimize sindire sindire birlikte gezdik koca bir gün geçirdik.Şimdi resimlerinize bakınca o günü tekrar yaşamiş oldum size de Selma arkadaşıma da çok teşekkür ediyorum..

  Yanıtla
 • 26 Şubat 2014 tarihinde, saat 15:02
  Permalink

  Toprağı ve doğayı seven herkese selam olsun.Teşekkürler Hocam, teşekkürler Selma hanım…..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir