Datça Reşadiye’de Bir Gün

Burası yanlış aklımda kalmadıysa Ergin usta’nın evi , kendisi eski mimari gelenekleri bilen ender ustalarımızdan.Tarihi bir çok yapının restorasyonunu yapmış bir kişi.

Gerçek anlamda bakım isteyen bir çok yapı var, güzelleştirme derneğine çok iş düşüyor .

Mehmet Ali Ağa Konağının giriş kapısı , bu yapı ile ilgili “Datça’da görülecek yerler” sayfamda bilgi veriyorum. Reşadiye mahallesinin tanıtımında çok faydası var.Ama Reşadiye mahallesini bir bütün olarak tanıtmak bence önemli , gelenler sadece konağı gezip gitmemeli , mahallenin sokaklarında da görülecek bir şeyler olmalı.

Geleneksel ev tipinde daha önce dediğim gibi yapının dar kısmında baca bulunuyor , sağında solunda da pencereler. Burada yapı sola doğru uzamış , sonradan olabilir tam bilmiyorum. Aileler kalabalıklaştıkça çocuklar evlendikçe yapılara yeni eklemeler yapılmış , bazı eklemeler diğer yapıdan bağımsız olarak kullanılmış.

Mehmet Ali Ağa konağına ait yapıların yanından geçiyoruz , taş işçiliğinin ve ayrıntıların önemi burada görülüyor.

kaderine terk edilmiş bir ev daha , yarımadada bu şekildeki yapıların çoğunda miras yüzünden bakım yapılamıyor , mirasçıları çok olunca kimse elleyemiyor , bu yapı neden böyledir bilemiyorum.

Bu yapı Datça dışından kişilere ait

Pervin Hanım beni Saniye öğretmenin evine getirdi , daha önce Nihat ağbi ‘nin bloğunda Saniye hanımın evi ile ilgili yazı ve fotoğraflar görmüştüm, kendisini Datça yerel tarih derneğinden de tanıyorum. Habersiz geldiğimiz için evin içine girmedim , bahçede yeni yaptırdıkları taş yapıyı fotoğrafladım.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir