Datça Reşadiye’de Bir Gün

Reşadiye Mahallesi Muhtarlığı da meydanda , önündeki banklarda oturan , sohbet eden Reşadiyeliler.

Datça’nın en büyük meydanı burada ,

Reşadiye mahallesi muhtarı Hasan Uçar bizi içeriye davet etti , sorduğumda 350 ye yakın bir hane ve 1000 e yakın bir nüfus varmış.Son seçimlerde seçmen sayısı 750 imiş. Reşadiye mahallesi seçim zamanlarında daha çok ilgi gören bir yer. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi bu yapının da bakıma ihtiyacı var.

Pervin Hanım Yeni kurulan derneklerinin binasını gösteriyor.

Reşadiye mahallesi Eğitime destek, güzelleştirme ve tanıtma derneği , başarılar diliyorum , bu zamana kadar böyle bir dernekleri olmaması da ilginç ,sonuçta bundan sonra çalışılırsa güzel işler başaracaklardır.Örneğin Eski Datça mahallesinin bu duruma gelmesinde , tanınmasında Dadyader’in rolü büyük , ama bir iki kişinin çabası yetmez.Elbirliği ve planlı bir çalışma gerekiyor. Yapacakları çalışma gelecek kuşaklara da faydalı olacak, Turizm bacasız sanayiidir , ama büyük bir çaba , dikkat ve özveri istiyor. Bir kişinin yanlış bir hareketi çok büyük zararlar doğurabilir.

Bu yol çınarlı meydana gidiyor ,orada asırlık çınarlar ve Mehmet Ali Ağa Konağı bulunuyor.Dikkat ederseniz girişteki yapı görüntüyü ne kadar değiştirmiş. Sahibi Datça dışından.

Badana’nın etkisiyle yapıların taş malzeme ile yapıldıkları anlaşılmıyor , bir yandan da bu badana yapıları dış etkenlere karşı koruyor. Çocukluğum kerpiç bir evde geçti , toprak malzemeyi her yıl düzenli yapılan badanalar korurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir