Pirenlik’ten Hayıtbükü’ne Trekking

hayitbuku-yuruyusu-28

Burada yemek molası vereceğiz, Kızılbük gibi bazı isimler datça’nın değişik yerlerinde kullanılır, oranın ismiyle belirtilir Hızırşah ( Batır ) Kızılbük’ü diye, mesela yürüyüşümüzün sonunda Mesudiye Kızılbük’üne varacağız. Kızılağaç, Kargılıbük gibi isimlere de bir kaç yerde rastladım.

hayitbuku-yuruyusu-29

Bu berrak su birkintisinin yanından geçen arkadaşlarımın mutluluğunu görüntülüyorum, önce Nilay Dede  arkadaşımız geliyorlar. Fotoğraflarda mutlu yüzleri görüntülemeyi çok seviyorum, insanlarımızın karamsar ve mutsuz olduğu günlerde.

hayitbuku-yuruyusu-30

Güneş ışığında parıldıyan sular, geçen tekne arkadaşım Selahattin kaptan’a aitmiş, sonra öğrendim, geçen yıl onunla yarımadayı dolaşmıştım. Rüzgar yok ama açık denizin solugan dalgaları var.

hayitbuku-yuruyusu-31

Bayan arkadaşlarımızın bazıları paçalarını sıvayarak suya girdiler, Semra arkadaşımızın en sevdiği an bu anlar.

hayitbuku-yuruyusu-32

Onların bu coşkusunu fotoğraflıyacağım derken bir baktım dalganın içinde kalıvermişim, ayağımdaki çizmelere güveniyordum.

hayitbuku-yuruyusu-33

Öğlen yemeğinden sonraki yürüyüşümüz Karia yolu olarak yürüyüşçüleri bekleyen parkurda olacak. Bu yol aslında ağaçlamadan Domuzçukuruna oradan buraya devam ediyor. Şelaleleri göreceğimiz için biz doğrudan Kızılbük’e geldik , Domuzçukuru yolunu daha önce bir çok kez yürümüştük zaten,  şimdi tek farkı belirli yerlerde boya ile yapılmış işaretler ve patika yolda bazı yerlerde bitkiler temizlenmiş. Ben şimdiye dek buradan Mesudiye tarafına yürümemiştim, Karia Yolu bahanesi ile yürümüş olacağım.

hayitbuku-yuruyusu-34

Parkur  kıyıyı takip eder bir şekilde yamaçlardan devam ediyor,  manzara çok güzel. sağ köşedeki fotoğrafta Karia Yolu işareti ve yolun durumu görünüyor, yolun büyük bir kısmı kayalık ve kırmalık – taşlık bir alandan geçiyor. Yoldaki bu küçük taşlara takılmalar veya kaymalar oldu, özellikle inişlerde. Her taraf Mesudiye’ye kadar kızıl kayalarla kaplı, Kızılbük ismi de buradan geliyordur.

hayitbuku-yuruyusu-35

Çok güzel görüntülerle kaplı bir parkur, yolumuz üzerinde yörede inek memesi denilen bitkiye rastlıyoruz, fotosentez yapamadığı için bu renkteymiş sanırım, flora grubundaki arkadaşlar bununla ilgili yazmışlardı.

9 thoughts on “Pirenlik’ten Hayıtbükü’ne Trekking

 • 19 Mart 2013 tarihinde, saat 19:21
  Permalink

  hocam harikasınız
  teşekkürler… 🙂 @-}–

  Yanıtla
 • 19 Mart 2013 tarihinde, saat 20:44
  Permalink

  elinize sağlık.bu güzel gün daha nasıl anlatılabilirdi ki.Tüm resimler için teşekkürler.

  Yanıtla
 • 20 Mart 2013 tarihinde, saat 08:17
  Permalink

  fotoğraflar, şelaleler, manzaralar vee bizz Harikayızz. Ellerinize emeğinize sağlık

  Yanıtla
 • 20 Mart 2013 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  Muzaffer bey, verdiğiniz ilgiye ve en önde sizden bu güzel site’ye çok teşşekür edderim. Ahmet Bey ile arkadaşlarınızın sık yürüyüşleriniz imrenilecek birşey. Cok şanslısınız bu doğa’ya ve takımınız’a. Gelecek Pazarı bekliyorum.

  Yanıtla
 • 20 Mart 2013 tarihinde, saat 23:06
  Permalink

  Siz ve doğa harika. Çok kıskandım 🙂

  Yanıtla
 • 23 Mart 2013 tarihinde, saat 20:41
  Permalink

  Muzaffer Hocam harika fotoğraflar çekmişsin. Bu işin üstadısınız.Teşekkürler, pazar sabahı yeni bir yürüyüşte buluşmak üzere. Abdullah Morkavuk

  Yanıtla
 • 12 Şubat 2014 tarihinde, saat 15:01
  Permalink

  bir gün datça’ya gelip;bu yürüyüşlerden birine denk gelmeyi çok isterim.Datça çok güzel ve gezilip görülmesi gereken bir yer.Şimdilik sadece resimlerden ve sitenizden takip edebiliyorum…

  Yanıtla
 • 13 Nisan 2014 tarihinde, saat 09:12
  Permalink

  Hocam ellerinize,ayaklarınıza,emeğinize sağlık.Karia yolu, işaretlemeler,konaklama,yiyecek ve su ihtiyacını karşılamak açısından özellikle bölgeyi bilmeyen birisi için
  solo olarak yapılabilecek durumdamı?Teşekkürler.

  Yanıtla
  • 14 Nisan 2014 tarihinde, saat 21:17
   Permalink

   Karia yollarında yanınızda birisi olmalı, bazı parkurlarda da bir bilen olmalı.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir