21 Mart Taşlık Plajına Yürüyüş

21-mart-gunlugu-1

Bugün Datça’da Lodos rüzgarıyla coşan denizin fotoğraflarını çekeyim derken Taşlık plajına kadar da yürümüş oldum. İki saat süren bu gezide çektiğim fotoğrafları ve izlenimlerimi sizlerle paylaşıyorum. Mart ayı şimdiye dek böyle geçti, nemli, lodoslu havalar, bir gün kuzeyden bir rüzgar esiyor, hava günlük güneşlik derken ikinci gün hava yine kapalı.

21-mart-gunlugu-2

Yapacak bir işimin olmadığı zamanlarda şehir merkezine inerek (evimiz 1,5 km mesafede ) yürüyüş yapıyorum. Datça merkezden nereye yürünür,  ya fotoğrafta görülen Sevgi yolundan Burgaz’a  ya da kumluk plajını takip ederek Taşlık plajına doğru gidersiniz. Yolu daha da uzatmak isterseniz Kargı koyuna kadar gidersiniz. Eskiden olsa Taşlık plajından Topan adaya kadar yürürdüm, şimdi oralarda marina yapımı nedeniyle çalışma var, Topan ada, Azganlı  yok artık.

21-mart-gunlugu-3

Hastane önünden yürümeye başladım, dalgalar kıyıya beyaz köpükler bırakıyordu. Bugün hava durumunda fırtına gösteriyordu, yarın da kuzeyden fırtına ve yağmur gösteriyor. Kuzeyden gelen yağmurlar sert oluyor. Fotoğraf çekmek için pek hoşuma giden bir hava değil ama kapalı yerlerde duramam ben.

21-mart-gunlugu-4

Hastane önü plajı görünüyor.

21-mart-gunlugu-5

Kumluk plajından geçerken kargalar denizin getirdiği çöplerde bir şeyler arıyorlardı. Buradan ne zaman geçsem karga görüyorum. Karganın üzerinde durduğu yığın denizin kustuğu ölmüş deniz bitkileri, bunların bulunduğu yerlere  balıkçılar eriştelik derler. Bunların arasında yaşayan bir çok deniz canlısı vardır. Maalesef son yıllarda trollar ve kıyılara kadar gelen avlanmalar bu bitkilere de zarar verdi. Deniz içindeki artıkları fırtınalarla dışarıya atıyor, bu artıklar ancak turizm mevsimi yaklaşırken temizlenir.

21-mart-gunlugu-6

Kumluk plajı bu zamanlarda pek güzel görünmüyor, bazı yapılar gözü rahatsız ediyor. Bir çok yerde tadilat çalışması var, turistik işletmeler yaza hazırlanıyor, yeni yerler açılıyor.

21-mart-gunlugu-7

Rüzgarın da etkisiyle Kumluk yolunda kimsecikler yok.

21-mart-gunlugu-8

Kumluk yolundan Limana doğru yürüdüm, buralarda dalgalar kıyı yoluna kadar çıkıyor.

Sayfalar: 1 2 3 4 5

0 yorum

  1. Merhaba;
    Belli ki yine harika bir datça günü olmuş sizin için .Hafta sonu oradaydık özlemişim, dediğiniz gibi tadilat ve inşaat derken ortalık toz duman.Olsun her haliyle güzel havası suyu doğası denizi….
    Yüreğinize sağlık çok güzel fotoğraflar.

  2. datcayi bende cok özledim bana göre türkiyenin en güzel yeri biraz iddeali oldu ama böyle biryer ben hic görnedim yurtdisinda yasiyorum bircok ülkeyi gördüm ama datca bir ayri gezegen benim icin, gelmek icin biraz daha beklemem gerek simdilik sadece internetten sitenizden faydalaniyorum cok tesekkür ederim bu güzel cekimler icin elinize saglik diyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir